Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nebezpečný virus zika dorazil do Evropy. Česko se prý nákazy bát nemusí

USA

  7:49aktualizováno  16:50
AARHUS/WASHINGTON - První případ nákazy virem zika, který je spojován s poškozováním mozků novorozenců, ve středu ohlásilo Dánsko. První nemocné mají rovněž Británie, Spojené státy a Kostarika. Všichni pacienti, včetně evropských, se nakazili v Latinské Americe.

V Latinské americe probíhá rozsáhlá dezinsekce. foto: Reuters

Zdravotnické úřady podle agentury Reuters očekávají, že počet případů nákazy virem zika v Evropě vzhledem k intenzitě mezinárodního cestovního ruchu poroste. V Česku podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) tato nákaza nehrozí, virus totiž přenáší komár, který v Česku nežije. Těhotným ženám Němeček doporučil, aby do Latinské Ameriky nyní nejezdily.

MINISTERSTVO VARUJE

"Pro celý region Latinské Ameriky doporučujeme všem českým občanům, aby dbali na ochranu před bodnutím hmyzu, zejména se to týká těhotných žen," řekla ČTK Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. Upozornění se podle ní nově vztahuje například na Venezuelu, Haiti nebo Barbados.

Britské zdravotnické úřady tvrdí, že pro Evropu virus nepředstavuje žádnou hrozbu, neboť se nepřenáší z člověka na člověka. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde se konkrétní druh komár přenášející virus nevyskytuje. Americký prezident Barack Obama vyzval k rychlému vyvinutí léku a vakcíny.

Nemocnému Dánovi se daří dobře

Zdravotnické úřady v dánském Aarhusu ve středu uvedly, že pacientovi, u něhož byl virus zjištěn, se daří dobře a brzy se uzdraví. Dánské úřady zároveň doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do Latinské Ameriky, která je virem především postižena.

Děti se zakrnělou hlavou. Virus mrzačící novorozence zaskočil Latinskou Ameriku

Dva případy nákazy oznámily Spojené státy. Nemocní původem z Virginie a Arkansasu se také nedávno vrátili ze zemí Latinské Ameriky, kde se nakazili. Nemocná osoba nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně zdravotnického úřadu státu Virginie Marissa Levineová. Důvodem je prý fakt, že ve Virginii nyní není sezóna komárů. Nemocná osoba v Arkansasu trpí prý jen mírnou formou onemocnění.

O víkendu ohlásila tři případy nákazou virem zika Británie: všichni nemocní pobývali v jihoamerických nebo středoamerických státech.

První případ nákazy virem zika v úterý potvrdila také Kostarika. Pětadvacetiletý muž se prý nenakazil přímo v zemi: nakažený komár ho pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie. Úřady v okolí jeho domu provedly postřik proti komárům, aby zabránily šíření viru.

Následky viru. Desetiletý Brazilec Elison chová postiženého dvouměsíčního...
Pracovnice zdravotního úřadu v Sao Paulu ukazuje vojákovi larvu komára Aedes...

Zemřelo nejméně pět dětí

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Virus ale pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.

Obama již vyzval k rychlému pokroku ve vývoji účinných léků a preventivních prostředků. „Prezident zdůraznil nutnost urychlit výzkum, aby byly dostupné lepší diagnostické testy, vakcíny a léky,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Obama rovněž chce, aby všichni Američané měli o viru dostatek informací.

Latinskoamerické země varují před otěhotněním. Kvůli viru Zika

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let. Zatím totiž nejsou jasné všechny způsoby, kterými se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.

Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) nedoporučilo těhotným ženám cestovat do Karibiku a Jižní Ameriky, kde dochází k přenosu nemoci.

Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

Informace o viru zika:

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti; příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

 • Podle lékařů je virus příčinou toho, že se infikovaným matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem (mikrocefalie). Přímá spojitost ale nebyla prokázána.
 • Mezi říjnem 2015 a lednem 2016 brazilské úřady zaznamenaly asi 3500 případů mikrocefalie u novorozenců, nejméně pět dětí s virem zika v krvi zemřelo. Silně postižena je také Kolumbie.
 • Dnes oznámilo první případ nákazou virem zika Dánsko, první nemocné mají rovněž Británie, USA a Kostarika. Všichni pacienti pobývali v Latinské Americe. V Evropě se šíření viru neočekává, podle britských zdravotníků se nepřenáší z člověka na člověka.
 • Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus nevyhne americkému kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde komár Aedes aegypti nežije.
 • Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. To ale bude trvat několik let.
 • Středoamerické a jihoamerické země varovaly ženy, aby kvůli viru zika raději odložily těhotenství. Těhotné ženy by se podle evropských a amerických úřadů rovněž měly vyhnout cestám do postižených oblastí.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!