Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Postižených virem zika se rodí čím dál více, něco se muselo stát, říká epidemiolog

Nebezpečný virus zika ohrožuje Latinskou Ameriku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný virus zika ohrožuje Latinskou Ameriku | foto: ČTK

Na několika místech v Evropě se již virus zika objevil. Kolumbie, Ekvádor, Salvador, Jamajka a další středoamerické a jihoamerické země varují ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. „Je možné, že se virus může šířit i semennou tekutinou, tedy spermatem. Nevíme to však jistě, tato možnost není ověřená,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Lidovky.cz: Jak probíhá onemocnění, které způsobuje virus zika u dospělého člověka?
Akutní fáze probíhá jako klasické chřipkovité onemocnění s bolestmi hlavy, kloubů a teplotou. Není to nijak závažné onemocnění. Čas od času se objevují i vyrážky. Během jednoho týdne však nemoc odezní. Doteď se zika virem a onemocněním, které způsobuje, nikdo vážně nezabýval. Až když se v Brazílii začalo zjišťovat, že se rodí podstatně více dětí s microcefalií než v minulých letech, tak byla objevena souvislost právě mezi nákazou zika virem a vrozeným vývojovou poruchou u dětí. Takže ještě není známo, jak k tomu dochází.

Lidovky.cz: Myslíte si, že jsou nutná nějaká preventivní opatření v Evropě, či dokonce v Česku?
Mám obavu, že to bude velice komplikované, protože riziko tady v Evropě je velmi malé. Nicméně ti, kteří byli v Latinské Americe, mohli být nakaženi, protože komáři Aedes aegypti se tam vyskytují poměrně běžně i přes den, nejenom v noci. Tím, že neexistuje léčba nebo jakékoli preventivní opatření, riziko se zvyšuje.

Lidovky.cz: Příznaky onemocnění virem zika trvají týden a projevují se jako chřipka. Po jejich odeznění je člověk zcela zdráv?
Zatím není zřejmé, jestli může virus v klidové fázi v těle zůstat přítomný. To se ještě bude analyzovat a řešit.

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula

Lidovky.cz: V Riu de Janieru se v tomto roce konají Letní olympijské hry. Je účast pro sportovce a fanoušky bezpečná?
Může to být problém, ale věřím, že do té doby se přesně zmapuje situace a zjistí se, co je riskantní a jakým způsobem se chránit. V současné době se zdá, že by onemocnění virem mohl být problém především pro mladé ženy, které plánují otěhotnět. Zatím nevíme přesně jakým způsobem, a jak dlouho může toto riziko po prodělání nemoci přetrvat.

Lidovky.cz: Některé jihoamerické státy ženám doporučily plánované těhotenství odložit. Jak dlouho může takový stav trvat?
Zatím není známo, zda je to záležitost akutní stran infekce v těhotenství, nebo jestli existuje možnost jakési chronicity, kdy virus v organismu přežívá v klidové fázi. To jsou věci, které se ještě musí dořešit, aby se mohla přijmout opatření, která budou vhodná. Je možné, že se virus může šířit i semennou tekutinou - tedy spermatem. Přesto, že signály tu jsou, tato možnost není ověřená.

Lidovky.cz: Jaký je výskyt komára Aedes aegypti, který virus přenáší?
Nemusí žít pouze v Latinské Americe, žije v teplých oblastech. Komár se nakazí sáním krve, která je napadená virem, ale to pak můžeme řešit, co bylo dřív - jestli slepice, nebo vejce. Já si představuji, že došlo k mutaci viru, který způsoboval chřipkovité onemocnění, které nikoho moc nepálilo. To, že je vysoká progrese případů mikrocefalie, to nelze popřít. Loni se dětí s tímto postižením narodilo 150, od října je to přes 3 000 dětí. Něco se tedy muselo stát.

Informace o viru zika:

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti; příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

  • Podle lékařů je virus příčinou toho, že se infikovaným matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem (mikrocefalie). Přímá spojitost ale nebyla prokázána.
  • Mezi říjnem 2015 a lednem 2016 brazilské úřady zaznamenaly asi 3500 případů mikrocefalie u novorozenců, nejméně pět dětí s virem zika v krvi zemřelo. Silně postižena je také Kolumbie.
  • Ve středu oznámilo první případ nákazou virem zika Dánsko, první nemocné mají rovněž Británie, USA a Kostarika. Všichni pacienti pobývali v Latinské Americe. V Evropě se šíření viru neočekává, podle britských zdravotníků se nepřenáší z člověka na člověka.
  • Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus nevyhne americkému kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde komár Aedes aegypti nežije.
  • Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. To ale bude trvat několik let.
  • Středoamerické a jihoamerické země varovaly ženy, aby kvůli viru zika raději odložily těhotenství. Těhotné ženy by se podle evropských a amerických úřadů rovněž měly vyhnout cestám do postižených oblastí. (zdroj: ČTK)

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!