Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Soustrasti míří do Norska z celého světa

Svět

  21:46
OSLO - Atentát v Oslu a střelba na norském táboře, které za sebou nechaly mrtvé a zraněné, ohromily svou zákeřností prakticky celý svět.

Výbuch v Oslu foto: ČTK

"Je to strašný čin. Odsouzením si ale nepomůžeme, musíme se zamyslet nad důvody toho, proč někdo takový čin spáchal," řekl České televizi ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Teroristický útok například odsoudila Evropská unie a solidaritu s Norskem vyjádřil americký prezident Barack Obama a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Chci Norům tlumočit svou osobní soustrast," vzkázal z Oválné pracovny Obama. Takové útoky podle něj připomínají celému mezinárodnímu společenství, co je ve hře, a že svět musí takovým teroristickým činům zabránit. Apeloval také na nezbytnost spolupráce zpravodajských služeb.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme s nimi, poskytneme jim všechnu možnou pomoc," rovněž vzkázal Obama Norsku, které je spojencem USA v NATO. V Oslu se uděluje Nobelova cena za mír, kterou v roce 2009 získal právě Obama.

Solidaritu s Norskem vyjádřil také generální tajemník Severoatlantické aliance Rasmussen, který atentát označil za odporný čin. "Země NATO stojí jednotně v boji proti takovým násilným aktům," zdůraznil.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso řekl, že byl atentátem zcela šokován. "Útok takového rozsahu by člověk nečekal v Norsku, jež je známo svým mírem doma a svou snahou k nastolení míru v zahraničí," řekl Barroso. Norsko není členem Evropské unie.

Britský ministr zahraničí William Hague vyjádřil soustrast "všem, kdo ztratili blízké, anebo byli zraněni při strašlivém bombovém atentátu v Oslu". Šéf britské diplomacie odsoudil všechny teroristické činy a ujistil, že Velká Británie je tváří v tvář takovým ohavnostem po boku Norska a všech svých spojenců.

Za hnusný a nepřijatelný označil atentát v Oslu francouzský prezident Nicolas Sarkozy v dopise zaslaném norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi.

Autor: