1. června 2011 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Španělská revoluce'. Na náměstích stanují mladí

Na madridském náměstí stanují stovky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na madridském náměstí stanují stovky lidí. | foto: Reuters

MADRID/PRAHA Převážně mladí Španělé stanují už několik týdnů na náměstích. Demonstrují tak proti vládě a jejím rozhodnutím, která podle nich přivedla zemi do hospodářské krize. A svolávají se přes sociální sítě Facebook a Twitter. Podobně tomu bylo i v Egyptě, kde na začátku roky protesty vyústily ve svržení režimu prezidenta Mubaraka.

Španělé demonstrují proti dopadům krize na prosté občany, proti nezaměstnanosti i proti korupci politiků. Protestní hnutí se projevuje především konáním protestních táborů na centrálních náměstích španělských měst.

Španělé stanující na náměstí v Madridu hrají šachy.

A stanovat na madridském Puerta del Sol plánují stovky převážně mladých Španělů minimálně do čtvrtka, píše agentura Reuters.

Na madridském náměstí stanují stovky lidí.

Hnutí, které si říká Los Indignados (Rozhořčení), navíc plánuje na 19. června panevropskou demonstraci.

Na madridském náměstí stanují stovky lidí.

Začalo to 15. května. Desítky tisíc lidí protestovaly v Barceloně i Madridu pod heslem "Skutečnou demokracii hned!" Někdy se ale také jejich protest označuje jako "Španělská revoluce" nebo kvůli datu první demonstrace zkratkou 15 - M. Minulý pátek proti protestujícím shromážděným na barcelonském Plaza de Catalunya zasáhla policie, zraněno bylo sto lidí.

Snímek z 27. května, kdy se demonstranti v Barceloně střetli s policií.

V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhla ve Španělsku míra nezaměstnanosti 21,19 procenta. Mezi mladými lidmi do 25 let tento podíl v únoru činil dokonce 44,6 procenta. Vládní socialisté před dvěma týdny prohráli místní a regionální volby.

Snímek z 27. května, kdy se demonstranti v Barceloně střetli s policií.

Tisíce lidí demonstrovaly v neděli proti úsporným opatřením, kterými se vláda snaží snížit deficit státního rozpočtu, i v Řecku. V Aténách se sešlo na 15.000 protestujících, další demonstrace se konala v Soluni. V obou největších městech se shromáždění obešla bez násilností. Na podporu Řeků a Španělů demonstrovaly v neděli i stovky Francouzů. Policie ale jejich shromáždění rozehnala, což se podobně jako ve Španělsku neobešlo bez zranění.

Reuters, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.