20. listopadu 2011 20:16, aktualizováno  21:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělské volby podle odhadů vyhraje pravice

Příznivci španělské Lidové strany oslavují vítězství v parlamentních volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci španělské Lidové strany oslavují vítězství v parlamentních volbách. | foto: Reuters

MADRID Předčasné parlamentní volby ve Španělsku přesvědčivě vyhraje dosud opoziční pravice. Vyplývá to z odhadů výsledků, které zveřejnila po uzavření volebních místností státní televize TVE. Odhady z průzkumů u volebních místností předpovídají konzervativcům vítězství se ziskem 43,5 procenta odevzdaných hlasů, dosud vládnoucím socialistům jen 30 procent.

Podle těchto odhadů by měla pravice získat 181 až 185 ze 350 poslaneckých křesel. Levici, která je u moci od roku 2004, odhady přisuzují jen 115 až 119 křesel v dolní komoře parlamentu.

Již předvolební ankety tvrdily, že by s přehledem měla vyhrát konzervativní Lidová strana (PP) vedená Marianem Rajoyem. Ten je tak nejžhavějším kandidátem na úřad premiéra, kterým je dosud socialista José Luis Zapatero.

Předčasné volby se konaly v době špatné finanční a hospodářské situace v zemi. Španělé zjevně ztratili důvěru v dosavadní socialistickou vládu, jež nedokázala zemi odvrátit od dluhové krize a zkrotit 22procentní nezaměstnanost, která je nejvyšší v Evropské unii.

Španělé jsou ochotni utahovat opasky

Nová vláda bude muset prosazovat další úsporná opatření, aby se podařilo snížit státní deficit a uklidnit tak finanční trhy, které již měsíce pochybují o ekonomické pevnosti Španělska.

Rajoy si v předvolební kampani vystačil jen s nekonkrétním nastíněním svých plánů, z nichž odhalil především ty populárnější. Každému živnostníkovi slibuje bonus ve výši 3000 eur (kolem 75.000 korun) za každého nově přijatého zaměstnance v roce 2012. Rajoy rovněž ohlásil daňové úlevy, které by měly povzbudit španělskou ekonomiku.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle statistik je ve Španělsku 1,4 milionu domácností, v nichž nikdo nemá stálé zaměstnání. Zhruba milionu rodinám hrozí, že přijdou o majetky kvůli neschopnosti platit účty. Španělé, ačkoli ve své většině tíhnou k levici, jsou podle pozorovatelů přesto ochotni si po létech žití na dluh utáhnout opasky.

Výsledky ovlivnili i "rozhořčení"

Nedělními volbami se uzavírá éra kdysi populárního premiéra Zapatera, který se už počátkem roku rozhodl dále nekandidovat. Kdysi rázný politik, jenž k velké nevoli Bílého domu stáhl španělské vojáky z Iráku a navzdory odporu církve prosadil sňatky homosexuálů, je dalším z řady šéfů vlád na periferii eurozóny, které smetla krize tohoto sdružení zemí platících eurem. Podobný osud už stihl premiéry Řecka, Irska, Itálie a Portugalska.

U dalších stran se po dnešním hlasování se očekává, že umírněně nacionalistická katalánská aliance Konvergence a jednota (CiU) ve volbách získá 13 až 15 křesel, tedy asi o čtyři více, než má dosud. Počet poslanců strany Sjednocené levice (IU) by se měl dokonce zvýšit ze dvou na devět až 11. Úspěch IU se vysvětluje jejím spojením s protestním hnutím 15-M neboli hnutím "rozhořčených", které kritizuje nezaměstnanost a zkorumpovanost mocných a získalo si sympatie mnohých Španělů.

Průlomové by podle odhadů měly být volby i pro baskickou nezávislou koalici Amaiur, která by se mohla dostat vůbec poprvé do parlamentu, a to s až sedmi poslaneckými křesly. Tato koalice údajně pochází z hnutí Batasuna, tedy politického křídla zakázané ozbrojené separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Mariano Rajoy (56)

Předsedou Lidové strany (PP) je od října 2004, kdy v této funkci po 14 letech vystřídal Josého Maríu Aznara. Po vítězství lidovců v roce 1996 se stal ministrem pro veřejnou správu a do roku 2003 vystřídal několik vládních funkcí.

Poté ale dvakrát v čele PP prohrál parlamentní volby (v březnu 2004 a o čtyři roky později), vždy se socialistou Zapaterem.

Je považován za konzervativního umírněného politika, velmi inteligentního, rychlého v politickém úsudku, ale pomalého v akci. Španělský deník El Mundo jeho politickou kariéru charakterizoval úslovím: "Kdo si počká, ten se dočká." 

V zahraničí není příliš známý, anglicky umí jen částečně. Bývalý cyklista občas kouří doutníky a fandí fotbalovému týmu Real Madrid.

Rajoy je od prosince 1996 ženatý s Elvirou Fernándezovou (45), s níž má dva syny - Mariana (11) a Juana (5).

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz