11. září 2014 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy chce být prezidentem. Francouzi nevěří, že pravici spasí

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA O kandidaturu do prezidentských voleb za francouzskou pravici se zřejmě utkají muži se zkušenostmi se soudy a policií: Nicolas Sarkozy a Alain Juppé. Jednoho vyšetřují, druhý byl už dříve odsouzen.

Už se rozhodl a je jen otázkou pár dní, kdy svůj plán oznámí francouzské veřejnosti. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy se podle svých spolupracovníků chystá kandidovat na post šéfa Svazu pro lidové hnutí (UMP), což by měl být odrazový můstek k příštím prezidentským volbám v roce 2017.

Kdo jiný?

„Francie se nachází v hluboké ekonomické i morální krizi. Krajní pravice ještě nikdy nebyla tak silná. Kdo jiný by měl zvednout rukavici?“ položil v deníku Le Parisien řečnickou otázku jeden ze Sarkozyho příznivců.

O tom, že se Sarkozy stane 29. listopadu lídrem své strany, nepochybuje nikdo. Vždyť na volby šéfa UMP (pokud Sarkozy uspěje, chce stranu přejmenovat) má vzpomínky více než příjemné -když je vyhrál v roce 2004 ještě jako ministr vnitra, získal více než 85 procent hlasů. A podobné to zřejmě bude i letos, neboť se proti němu postaví dva nepříliš výrazní soupeři.

K TÉMATU:

„Pokud získá Sarkozy méně než 80 procent, bude to neúspěch,“ citoval list Le Point jednoho ze spolupracovníků Francoise Fillona, bývalého premiéra a také jednoho z mužů z UMP, který se pravděpodobně bude ucházet o nominaci do prezidentských voleb.

Dalším z budoucích soupeřů Sarkozyho v boji o Elysejský palác je i bývalý premiér a šéf francouzské diplomacie, nyní starosta Bordeaux Alain Juppé. A právě on má podle průzkumů veřejného mínění nejlepší vyhlídky v případném druhém kole, pokud by se do něj dostala šéfka extremistické Národní fronty Marine Le Penová. Juppé má totiž na rozdíl od Sarkozyho větší šanci přitáhnout na svou stranu středové voliče, nejen stoupence UMP. Většina Francouzů si přitom návrat exprezidenta do politiky nepřeje.

Francouzský premiér Manuel Valls (vlevo) a prezident François Hollande.
Nicolas Sarkozy opouští 2. července pařížský dům.
Alain Juppé.
Nicolas Sarkozy přijíždí k výslechu

Fakt, že favority na prezidentskou nominaci v UMP jsou právě Sarkozy a Juppé, jasně ukazuje stav, v němž se nyní největší pravicová strana v zemi nachází. Zatímco okolo Sarkozyho krouží už měsíce policisté a soudci vyšetřující celou řadu afér, jejichž důsledky je jen těžké odhadovat, Juppé byl už v minulosti dokonce pravomocně odsouzen, a to v roce 2004 podmíněně na 14 měsíců vězení. Rok také nesměl kandidovat na žádnou z veřejných funkcí.

ČTĚTE TAKÉ:

Hollanda porazí i tele

Juppé byl tehdy generálnímsekretářem tehdejšího Sdružení pro republiku (RPR) a dříve i místostarostou Paříže. Soud ho potrestal za vytváření fiktivních míst na radnici - údajní zaměstnanci placeníměstemve skutečnosti pracovali pro RPR. V aféře byl tehdy „namočen“ i Juppého spojenec Jacques Chirac a média hojně spekulovala, že se Juppé obětoval pro svého šéfa.

V září zveřejněný průzkum veřejného mínění dává v prvním kole prezidentských voleb největší šanci Le Penové, ať už bude na pravici kandidovat kdokoliv z výše zmíněných. Ve druhém kole se ale situace mění a xenofobní političku by porazil Sarkozy, Juppé i Fillon. Jediný, proti komu by Le Penová ve „finále“ měla šanci, je nynější prezident Francois Hollande. „Dnes by porazilo Hollanda i tele,“ okomentoval vyhlídky nejméně oblíbeného prezidenta V. republiky pravicový poslanec Bernard Debré.Milan Rokos