Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Spojenci bombardovali Libyi, Kaddáfího síly se mstí v Misurátě

Svět

  17:09aktualizováno  22. března 7:47
PRAHA - Vzdušné síly mezinárodní koalice pokračovaly už třetí noc v náletech proti cílům v Libyi ve snaze znemožnit režimu Muammara Kaddáfího útočit na libyjské povstalce. Intenzivně se bojuje také na zemi.

Rebelové v Benghází foto: Reuters

Okolo deváté hodiny večerní se začaly ozývat v Tripolisu výbuchy a byla slyšet protiletecká střelba. Informovala o tom agentura Reuters. Podle svědků byla nálety zasažena námořní základna poblíž města.

Rebelové s loajálními silami také bojují východně od Tripolisu v Misurátě.

Podle televize CNN vypálila americká armáda během uplynulé noci dalších 20 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Od soboty pak odpálili Američané celkem 159 těchto přesně naváděných střel.

Rebelové dál bojují o přežití

"Situace je katastrofická. Lidé vyšli do ulic poklidně demonstrovat, když najednou na ně Kaddáfího vojáci začali střílet. Stříleli dokonce i na tři sanitky a zabili dva řidiče," řekla televizi BBC mluvčí libyjských rebelů v Misurátě. Ve městě Kaddáfího přívrženci zabili podle rebelů asi 40 lidí a dalších 200 zranily.

Tvrdé ofenzivě loajální armády se brání také město Zintán. Podle agentury Reuters na město útočí tanky a lidé prchají do bezpečí.

NATO přerušilo jednání

O případném zapojení Severoatlantické aliance do operací v Libyi v Bruselu jednal nejvyšší rozhodovací orgán NATO. Spojené státy chtějí velení nad vojenskými akccemi předat Alianci, proti je ale Turecko. Kvůli sporům však byla jednání přerušena. S příchodem noci byla zatím zahájena další letecká ofenziva koaličních vojsk.

Severoatlantická rada, nejvyšší rozhodovací orgán Severoatlantické aliance, přerušila jednání o případném zapojení NATO do vojenských akcí proti Libyi.

V Libyi od soboty zasahuje mezinárodní koalice, kterou tvoří i některé členské země NATO, například Spojené státy či Francie. Z řady dalších zemí včetně Česka zaznívají hlasy, aby se velení či dozoru a koordinace nad těmito operacemi ujalo právě NATO.

Souhlas všech

NATO doposud pouze monitoruje dění v Libyi pomocí průzkumných letounů AWACS. Proti zapojení Aliance do prosazování bezletové zóny nad severoafrickou zemí je od počátku Turecko. K rozhodnutí potřebuje NATO souhlas všech svých 28 členů.

Šlo by o nasazení lodí a letadel v mezinárodních vodách kolem těch libyjských, které by kontrolovaly, zda do Libye někdo nepašuje v rozporu s rezolucí Rady bezpečnost OSN zbraně.

Zatím však nedala zelenou pro zahájení této operace. Právě to mělo být jedním z témat dnešního jednání, které je už několikátým na úrovni velvyslanců v posledních dnech.

"Toho času je to tak, že tady operují různé síly a mají různé velení...To je ovšem pro jakékoli vojenské tažení poněkud nedobrý způsob. Válka se musí vést z jednoho místa, a proto by bylo dobré, kdyby se velení celé akce sjednotilo," řekl českým novinářům Schwarzenberg.


Kromě problematiky vynucování zbrojního embarga NATO uvažuje i o tom, že by se zapojilo do udržování či vynucování bezletové zóny nad Libyí. Podle diplomatů je toto ale ještě citlivější otázka, než je tomu s embargem.

Problém se do značné míry v minulých dnech točil kolem postoje Turecka, které bylo vůči zásahu v Libyi velmi opatrné. Co způsobilo přerušení jednání, není ale ze jasné.

Velení USA se Arabům nelíbí

Mohlo by jít možná o to, jakou pozici by mělo NATO hrát ve velení či koordinaci akcí. Zatímco z řady zemí zaznívá názor, aby převzalo tuto roli, tak Francie se ústy ministra zahraničí Alaina Juppého nechala slyšet, že Liga arabských států (LAS) nechce, aby operace přešla zcela pod odpovědnost NATO.

Právě podpora regionu a arabských zemí byla dosud jednou z podmínek pro akce vůči Libyi. Za obezřetností nad zapojením NATO by mohlo být působení aliance v Afghánistánu i skutečnost, že hlavní lídrem aliance jsou Spojené státy, které kvůli zásahům v Iráku či již zmiňovaném Afghánistánu jsou v některých muslimských zemích mnohým trnem v oku.

Spojenci rozšířili bezletovou zónu

Spojenci mezitím v Libyi rozšířili bezletovou zónu na jih a západ země. Zóna brzy bude pokrývat 1000 kilometrů dlouhou oblast.

Podle amerického generála se spojeneckým silám podařilo ochromit protileteckou obranu Libye a její letectvo.  Nicméně uvedl, že útoky na pozemní cíle účastnící se přímých bojů jsou pro spojence obtížné, pokud se chtějí vyhnout obětem na straně civilistů či povstalců.

Libyjský vzbouřenec se modlí nedaleko Adžabíji.

Spojenci k vojenské akci proti Kaddáfímu přistoupili v sobotu na základě čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, jejímž cílem je ochrana libyjských civilistů.

Mezinárodní společenství se obává, že Kaddáfí by se v boji proti povstalcům, kteří v části země již několik týdnů odmítají jeho vládu, mohl dopustit masakrů.

Autoři: ,