Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Spojené státy zasáhne rekordní příval arktického vzduchu. Sněžit bude i v Česku

Sníh v Chicagu. foto: ČTK

CHICAGO/PRAHA - USA se chystají na rekordní mráz. Teploty v nadcházejících dnech mají rapidně poklesnout a přes středozápad Spojených států se přelije „příval“ arktického vzduchu. Sníh čeká ale i Česko.
  17:53

„Stovky teplotních rekordů se zachvějí,“ píše o nadcházejících mrazech server Express. Podle meteorologů totiž v USA během příštích 12 hodin až o desítky stupňů. Přes východní pobřeží USA se totiž přežene „arktická vlna“, která následně zasáhne středozápad s městy jako Chicago nebo Indianapolis.

Obyvatelé Chicaga se již v pondělí museli teple obléci, ve městě totiž panovaly teploty pod bodem mrazu a během úterý ještě přituhlo. Teploty nevystoupaly nad -4 °C a během noci mají klesnout až na -12 stupňů.

Sníh na letišti O’Hare v Chicagu.

Sníh na letišti O’Hare v Chicagu.

Podle chicagského leteckého úřadu během úterý došlo ke zrušení nejméně 87 letů a číslo pravděpodobně poroste. Podle amerického Národního úřadu pro počasí (obdoba Českého hydrometeorologického úřadu) navíc v oblasti Velkých jezer a na hranicích s Kanadou napadne několik desítek centimetrů sněhu.

„Nadcházející přísun arktického vzduchu přinese nejnižší teploty za celou sezónu, které přetrvají v centrálních a východních USA po celý týden,“ uvedl mluvčí úřadu. „Během úterý a středy se bude arktická vlna tlačit na jihovýchod a přinese teploty pod bodem mrazu.“

Mnohem drastičtější teploty ale zatím zažívají obyvatelé státu Montana. Přestože ji má vlna arktického chladu podle meteorologů teprve zasáhnout, rtuť teploměrů se zde v noci na úterý zastavila u -34 stupňů Celsia.

Zima zasáhne i Evropu

„Národní úřad pro počasí očekává, že do čtvrtka padne přibližně 385 denních rekordů,“ uvedl na Twitteru meteorolog Jonathan Erdman. Podle BBC by měly nízké teploty zasáhnout i Evropu. Záporné hodnoty na teploměru naměřili již například na skotských Highlands, kde v noci na pondělí klesla teplota pod -7 °C.

Česko čeká první výraznější sněžení v úterý večer. Bude se týkat i Jablonecka, Semilska, Frýdlantska či Železnobrodska. Mokrý a těžký sníh začne padat po 18:00 zejména v jihovýchodní a východní polovině Čech v polohách nad 400 metrů nad mořem. Napadnout by mělo kolem pěti centimetrů sněhu, ojediněle až deset centimetrů. Sněžení ustane ve středu ráno a znovu začne padat v poledne. Vyplývá to z úterního upřesnění Českého hydrometeorologického ústavu.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat