Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Spolumajitel Penty Haščák u soudu popřel, že by od Kočnera věděl o chystané vraždě Kuciaka

Marian Kočner u soudu. foto: ČTK

Bratislava/Pezinok - Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák v pondělí u soudu na Slovensku odmítl, že by mu podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, psal o přípravě fyzické likvidace nejmenované osoby. Zpráva s vulgárním obsahem, kterou mu Kočner poslal měsíc před Kuciakovou vraždou, se podle něj týkala snahy Kočnera o sesazení tehdejšího šéfa týmu vyšetřujícího obří korupční aféru z doby před více než deseti lety.
  14:24aktualizováno  17:59

Na sledování Kuciaka pro Kočnera jsem najal bývalého kolegu, řekl u soudu exšéf kontrarozvědky

V ní je z uplácení politiků a vysokých úředníků podezřelá Penta. Další svědek zase vypověděl, jak dvěma obžalovaným na jejich žádost upravil zbraň, která patrně byla použita při zmíněné vraždě a která se nenašla.

Slovenská média již dříve informovala, že Kočner poslal v lednu 2018 Haščákovi SMS zprávu, ve které uvedl, že pracuje na odstranění „čuráka“. Jeden z nejbohatších Slováků Haščák již loni popřel, že by se zmíněná zpráva týkala přípravy vraždy. V pondělí u soudu v případu Kuciakovy vraždy tvrdil, že obsah SMS vnímal tak, že Kočner měl informace o nelegálním jednání šéfa vyšetřovacího týmu zmíněné korupční kauzy Gorila.

Podnikatel Marian Kočner v jednací síni specializovaného trestního soudu v...
Obhájce Aleny Zsuzsové Štefan Neszméry.

Kočner je klientem finanční skupiny Penta, do směnek Penty investoval deset milionů eur (251,5 milionu korun), a je také klientem jedné z bank Penty. Haščák rovněž řekl, že s Kočnerem hovořili o článcích, které o něm média ze skupiny Penta psala. Haščák tvrdil, že neměl pocit, že by Kočner vyhrožoval redaktorům kvůli tomu, jak informují o jeho aktivitách.

Podle prokuratury si Kočner objednal Kuciakovu vraždu jako pomstu za to, že investigativní novinář poukazoval na Kočnerovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Jiný ze čtyř obžalovaných v Kuciakově případu Miroslav Marček se minulý týden přiznal k vraždě novináře a také řekl, že spolu s reportérem v jeho domě v únoru 2018 zastřelil i jeho snoubenku. Za svého pomocníka označil dalšího obžalovaného, svého bratrance Tomáše Szabóa, který dříve u soudu vinu popřel a tvrdil, že objednávka byla na zbití novináře.

Marček se před soudem přiznal k vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Zasáhl jsem ho do hrudi, ji jsem trefil v kuchyni, řekl

U soudu v pondělí ale odpoledne vypovídal také svědek Marián Sehnal, který uvedl, že na žádost Szabóa a Marčeka vyrobil do jejich zbraně novou hlaveň a tlumič a že se zúčastnil zkušební střelby. Takto upravená zbraň, kterou policie nenašla, byla patrně použita při vraždě Kuciaka. Sehnal také řekl, že za zmíněnou práci na úpravě zbraně mu jiný soud vyměřil podmínku.

Haščák a Sehnal byli dalšími ze svědků, které soud v případu Kuciakovy vraždy vyslechl. Dopoledne vypovídal také podnikatel a vzdálený příbuzný někdejšího slovenského policejního prezidenta Norbert Bödör, který popřel, že by se podílel na financování sledování novinářů pro Kočnera a že u policie získal osobní údaje o sledovaných reportérech. Ze zmíněných aktivit Bödöra minulý týden u soudu obvinil bývalý šéf kontrarozvědky (slovenské civilní tajné služby SIS) a někdejší novinář Peter Tóth, který se také přiznal k tomu, že sledování novinářů zorganizoval.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!