4. března 2008 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spor o dluhy za plyn asi zasáhne i Evropu

Zaměstnanec Gazpromu sleduje provoz na monitoru počítače. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec Gazpromu sleduje provoz na monitoru počítače. | foto: AMELIE HERENSTEIN

MOSKVA Spory Ukrajiny a ruského Gazpromu by zřejmě mohly zasáhnout i Evropu. V případě, že plynárenský gigant splní své výhrůžky a omezí Ukrajině dodávky plynu na polovinu, je Kyjev připraven utáhnout kouhoutky západním zemím.

Obavy z dopadu sporu již vyjádřila Evropská komise. Ukrajinský státní podnik Naftogaz uvedl, že může garantovat nepřerušený tranzit evropským odběratelům jen do té doby, "dokud nebude ohrožena ukrajinská energetická bezpečnost". "V případě, že Gazprom bude nadále
nepokrytě pokračovat v porušování technických dohod mezi oběma zeměmi tím, že bude snižovat přítok plynu ze Střední Asie, vyhrazuje si Naftogaz právo podniknout příslušné asymetrické kroky na obranu zájmů ukrajinských spotřebitelů," uvádí se v prohlášení Naftogazu.Gazprom v pondělí snížil Ukrajině dodávky o více než čtvrtinu a hrozí je omezit na polovinu, pokud se s ním Kyjev nedohodne na splacení dluhů z loňska a na smlouvě pro letošní rok.

"Pokud se Kyjev a Gazprom nedohodnou na splacení dluhu a dohodě pro letošní dodávky, přiškrtí ruská firma zásobování Ukrajiny od 19:00 SEČ o 50 procent," uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Předtím sdělil, že Ukrajina ani po pondělním omezení dodávek o více než 25 procent neobnovila jednání o problému dluhu a nové dohody.

Kyjev podle Gazpromu stále dluží za loňské dodávky přes 600 milionů dolarů (deset miliard Kč). Ukrajina však tvrdí, že dluh vyrovnala. Ukrajina naopak začala obviňovat Gazprom z toho, že jí od prosince nezaplatil tranzitní poplatky za přepravu plynu dál na západ. To popírá zase Gazprom.

Podle Kuprijanova je nyní export plynu do Evropy na běžné úrovni a dosahuje 356,6 milionu kubíků denně. Průtok plynu prý monitorují nezávislí pozorovateléí.

Společnost uzavřela Ukrajině kohoutky poprvé v lednu 2006. Tehdy Rusko pozastavilo Kyjevu příliv plynu úplně, což narušilo dodávky v téměř celé střední a západní Evropě, kde tehdy panovaly velké mrazy.

Tato situace vyvolala v Evropě obavy z přílišné závislosti na energetických zdrojích z Ruska a nastolila otázku politického využívání ruského vývozu energetických surovin. Přes Ukrajinu proudí asi 80 procent ruského vývozu plynu dál na západ a spotřeba plynu v EU se o ruské dodávky opírá ze čtvrtiny.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!