Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spustil španělskou virovou krizi feministický pochod? Soud začal tento týden řešit masová shromažďování kvůli MDŽ

Protesty v Madridu 8. března 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Madridu 8. března 2020. | foto: Reuters

Madrid  „Byla tam se mnou také moje dcera, která je doktorka (...) Tehdy neexistoval žádný důvod, kvůli kterému bychom mohli tak závažně narušit základní práva a akci zakázat.“ Také těmito slovy se před madridským soudem hájil José Manuel Franco, pověřenec španělské centrální vlády pro oblast Madridu a šéf tamější buňky vládnoucí Socialistické dělnické strany (PSOE).

„Akcí“, kterou madridský soud začal tento týden řešit, se rozumí masové shromáždění svolané do Madridu feministickými spolky u příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března 2020. Mítinku se zúčastnilo asi 120 000 lidí – v situaci, když se koronavirová krize v některých evropských zemích již naplno rozbíhala a i v samotném Španělsku se objevily první případy nákazy.

Vyšetřovatelé kladou Francovi za vinu „závažné administrativní pochybení z nedbalosti“. Tedy že z titulu své funkce masovou akci nezakázal, ačkoli podle vyšetřovatelů již muselo být jasné, že tak velké množství lidí na malém prostoru může výrazně napomoci šíření nebezpečného viru.

Obhajoba argumentovala mj. tím, že ve stejný den se ve Španělsku konaly např. masově navštívené fotbalové zápasy, probíhaly mše ve velkých kostelích a podobně. Nouzový stav byl ve Španělsku vyhlášen až téměř o týden později, 14. března.

Ústředními tématy inkriminovaného pochodu bylo násilí na ženách, sexismus a finanční ohodnocení žen. Podobné akce se ve stejný den konaly i v jiných španělských městech, avšak s nižší návštěvností.

Jedna z účastnic v Madridu nesla transparent s heslem „Machismus (nadřazenost mužů, pozn. red.) zabije více lidí než koronavirus“. To se ovšem s odstupem tří měsíců nezdá pravděpodobné: na nemoc covid-19 vyvolanou koronavirem zemřelo od té doby ve Španělsku, jedné z nejpostiženějších zemí světa, přes 27 000 lidí. Nejvíce právě v Madridu.

Nakazila se i ministryně pro rovnost

O nechtěnou ironii spojenou s březnovým pochodem se postarala Irene Monterová, ministryně pro rovné příležitosti za radikálně levicovou stranu Podemos. Ta se pochodu rovněž zúčastnila, o pět dní později však oznámila, že se nakazila koronavirem, a odebrala se i se svým partnerem, šéfem Podemos Pablem Iglesiasem, do karantény. Nelze sice s jistotou prokázat, že Monterová nákazu získala právě na pochodu 8. června, nicméně metropole Madrid vykázala obří nárůst nových případů pět a šest dní po akci, což je průměrná inkubační doba viru.

Soud s Francem má vedle možné kriminální roviny také politickou linku. Madridského mítinku se totiž vedle Monterové zúčastnili i představitelé dalších politických stran, s výjimkou ultrapravicové partaje Vox. Ta nyní verbálně viní vládní strany z hrubého pochybení. Což je další paradox, protože Vox v minulých týdnech vládu naopak kritizoval za příliš pomalý návrat k normálu.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.