Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Spustil španělskou virovou krizi feministický pochod? Soud začal tento týden řešit masová shromažďování kvůli MDŽ

Svět

  16:00
Madrid - „Byla tam se mnou také moje dcera, která je doktorka (...) Tehdy neexistoval žádný důvod, kvůli kterému bychom mohli tak závažně narušit základní práva a akci zakázat.“ Také těmito slovy se před madridským soudem hájil José Manuel Franco, pověřenec španělské centrální vlády pro oblast Madridu a šéf tamější buňky vládnoucí Socialistické dělnické strany (PSOE).

Protesty v Madridu 8. března 2020. foto: Reuters

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Lidé se vracejí do ulic i na pláže, nejdříve ale vládl zmatek

„Akcí“, kterou madridský soud začal tento týden řešit, se rozumí masové shromáždění svolané do Madridu feministickými spolky u příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března 2020. Mítinku se zúčastnilo asi 120 000 lidí – v situaci, když se koronavirová krize v některých evropských zemích již naplno rozbíhala a i v samotném Španělsku se objevily první případy nákazy.

Vyšetřovatelé kladou Francovi za vinu „závažné administrativní pochybení z nedbalosti“. Tedy že z titulu své funkce masovou akci nezakázal, ačkoli podle vyšetřovatelů již muselo být jasné, že tak velké množství lidí na malém prostoru může výrazně napomoci šíření nebezpečného viru.

Obhajoba argumentovala mj. tím, že ve stejný den se ve Španělsku konaly např. masově navštívené fotbalové zápasy, probíhaly mše ve velkých kostelích a podobně. Nouzový stav byl ve Španělsku vyhlášen až téměř o týden později, 14. března.

Ústředními tématy inkriminovaného pochodu bylo násilí na ženách, sexismus a finanční ohodnocení žen. Podobné akce se ve stejný den konaly i v jiných španělských městech, avšak s nižší návštěvností.

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Poslední fáze uvolňování, plná restaurace a nová realita

Jedna z účastnic v Madridu nesla transparent s heslem „Machismus (nadřazenost mužů, pozn. red.) zabije více lidí než koronavirus“. To se ovšem s odstupem tří měsíců nezdá pravděpodobné: na nemoc covid-19 vyvolanou koronavirem zemřelo od té doby ve Španělsku, jedné z nejpostiženějších zemí světa, přes 27 000 lidí. Nejvíce právě v Madridu.

Nakazila se i ministryně pro rovnost

O nechtěnou ironii spojenou s březnovým pochodem se postarala Irene Monterová, ministryně pro rovné příležitosti za radikálně levicovou stranu Podemos. Ta se pochodu rovněž zúčastnila, o pět dní později však oznámila, že se nakazila koronavirem, a odebrala se i se svým partnerem, šéfem Podemos Pablem Iglesiasem, do karantény. Nelze sice s jistotou prokázat, že Monterová nákazu získala právě na pochodu 8. června, nicméně metropole Madrid vykázala obří nárůst nových případů pět a šest dní po akci, což je průměrná inkubační doba viru.

Soud s Francem má vedle možné kriminální roviny také politickou linku. Madridského mítinku se totiž vedle Monterové zúčastnili i představitelé dalších politických stran, s výjimkou ultrapravicové partaje Vox. Ta nyní verbálně viní vládní strany z hrubého pochybení. Což je další paradox, protože Vox v minulých týdnech vládu naopak kritizoval za příliš pomalý návrat k normálu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!