30. ledna 2018 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spustila rvačky v obchodech. Francouzské úřady vyšetřují 70% slevu na Nutellu

Nutella. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nutella. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Rvačky i nadávky přinesla minulý týden sedmdesátiprocentní sleva na Nutellu v řetězci francouzských obchodů Intermarché. Ministerstvo financí tento týden oznámilo, že bude vyšetřovat, zda takto markantní snížení ceny neporušilo pravidla prodeje.

„Jsou jako zvířata, jedna žena měla vytrhané vlasy, jiné starší dámě spadla krabice na hlavu, další krvácely ruce,“ řekl deníku Le Progres jeden ze zákazníků o potyčkách při nákupu Nutelly.

Čokoládová pochutina totiž místo obvyklých 114 korun za 950 gramů stála v přepočtu pouhých 35,50 korun.

Podle mnoha zaměstnanců Intermarché sleva vyvolala „opravdovou katastrofu“. V obchodě ve městě L’Horme byly veškeré zásoby Nutelly pryč během dvaceti minut. 

„Snažili jsme se dostat mezi zákazníky, ale i nás odstrkoval,“ uvedl jeden ze zaměstnanců pro Le Figaro. Místy musela v obchodech zasahovat i policie

Francouzský úřad pro ochranu spotřebitele v pondělí oznámil, že se takto výraznou slevou budou zabývat, mohlo prý totiž dojít k porušení cenových předpisů. Francie má sice jasně nastavenou politiku, která umožňuje obchodům razantně slevit při lednovém výprodeji, ale podle ministerstva financí není jasné, zda markantní sleva na Nutellu nebyla pouhou jednorázovou slevou, kterou by mohl úřad klasifikovat jako „nekalou soutěž“.

Obchody totiž podle zákona nesmí prodávat produkty pod nákupní cenou, jinak by mohlo jít o tzv. „produktový dumping“. Vyšetřovatelé úřadu teď budou prověřovat za kolik Intermarché Nutellu pořídil.

Obdobná situace podle francouzských médií nastala v úterý v supermarketu Intermarché v Metách v severovýchodní Francii. V akci byly dětské pleny, levnější o 70 procent. „Bylo to strašné, nedalo se to zvládnout. Před otevřením se u vchodu tísnilo asi 250 lidí, kteří přišli speciálně kvůli plenám. Ženy se bily, museli jsme zavolat pořádkové síly,“ řekla deníku Le Républicain Lorrain vedoucí obchodu.

Podle britského deníku The Guardian většina zákazníků omlouvala své chování tím, že „to bylo pro děti“ a tvrdili, že situaci v obchodech zavinily nízké platy, nezaměstnanost a chudoba.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz