Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Od vajíček k slznému plynu a zraněným mírotvůrcům. Kosovo se zase pere se Srby

Svět

  11:49aktualizováno  13:58
Na severu Kosova ožívají spory se sousední zemí. Silná srbská menšina pokračuje v protestech proti novým starostům z albánských stran. Ty zvítězily v komunálních volbách, které místní Srbové na protest bojkotovali. Mezinárodní jednotky KFOR posílily ve čtyřech městech své hlídky a hlásí kolem 25 zraněných.

Skupina srbských demonstrantů se v pondělí ve městě Zvečan pokusila vniknout na radnici. Zabránila jim v tom kosovská pořádková policie, kterou tvoří v drtivé většině kosovští Albánci, a to za použití slzného plynu. Policie uvedla, že jen reagovala na pokus demonstrantů prolomit bezpečnostní kordón kolem budovy.

Do střetů mezi policií a demonstranty se zapojili také vojáci mezinárodních jednotek KFOR, kteří se snažili nejdříve obě skupiny oddělit a pak zasáhli proti demonstrantům, uvedla agentura AFP. NATO, pod které mise KFOR spadá, v úterý oznámilo, že jednotky posílí.

Mezi zraněnými členy mezinárodních jednotek NATO je 11 Italů a 19 Maďarů, uvedla agentura ANSA. Větší zranění utrpěli tři maďarští vojáci, jejich život není ohrožen. Podle velitele KFOR Angela Michela Ristucciy byly útoky na vojáky „nevyprovokované“.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell je označil za zcela nepřijatelné. Vyzval také k okamžité deeskalaci v oblasti, a to jak představitele Kosova, tak srbské demonstranty, kteří se s jednotkami střetli.

Mluvčí českého generálního štábu Ivo Zelinka řekl, že nemá žádné informace o zraněních z řad českých vojáků. Podle informací na stránkách armády v misi v současnosti slouží sedm Čechů.

Místní zpravodajský portál Kossev napsal, že po střetech vyhledalo pomoc v nemocnici přes 50 lidí. Jednoho člověka lékaři operovali a jeho život je v ohrožení. Podle serveru byl mezi raněnými i bývalý zvečanský starosta Dragiša Milović. Podle něj byli demonstranti neozbrojení.

Srbská bojová pohotovost

Ve městě Leposavić, kde americké jednotky z mise KFOR kontrolovaly budovu radnice, demonstranti házeli vajíčka na automobil, který vlastní nový albánský starosta.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v pondělí zvýšil bojovou pohotovost na nejvyšší stupeň, napsala agentura Reuters s odkazem na ministerstvo obrany. Vučić uvedl armádu do bojové pohotovosti už minulý týden, nařídil také vojenským jednotkám, aby se přesunuly blíž k hranicím s Kosovem.

Prezidentka Kosova Vjosa Osmaniová obvinila Vučiče z destabilizace. „Srbské nelegální struktury, které se proměnily ve zločinecké gangy, napadly kosovskou policii, příslušníky mírových sil KFOR a novináře. Ti, kdo plní Vučičovy příkazy k destabilizaci severu Kosova, musí čelit spravedlnosti,“ napsala na Twitteru.

Vučić z vytváření napětí obvinil kosovského premiéra Albina Kurtiho a vyzval Srby v Kosovu, aby se vyhnuli střetům s vojáky NATO.

Zástupci Srbů rezignovali na funkce v samosprávě loni v listopadu a bojkotovali dubnové komunální volby. Těch se zúčastnila méně než čtyři procenta voličů, kteří hlasovali především pro celostátní kosovské strany. Volební úřady platnost voleb potvrdily, následkem čehož se starosty stali politici z řad albánských stran. Zástupci srbské menšiny se s vládou v Prištině dlouhodobě přou o vytvoření svazku měst na severu Kosova, kde mají většinu právě etničtí Srbové.

První protesty vypukly už minulý týden, kdy se čtveřice zvolených starostů ujala úřadu. To srbští demonstranti odmítají. Po vládě chtějí, aby starosty funkce zbavila a stáhla také speciální síly kosovské policie.

Stupňujete napětí, vyčetl Kosovu Západ

Protesty vyvolaly silnou reakci v zahraničí. Šéf americké diplomacie Antony Blinken uvedl, že kroky Kosova „prudce a zbytečně vystupňovaly napětí“, což podle něj ztěžuje normalizaci vztahů se Srbskem.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí řekl, že se Srbové domáhají na severu Kosova jen svých práv. Podle Moskvy, která je spojencem Srbska, v oblasti existuje „velká hrozba“. Kosovský premiér Kurti kritiku odmítl s tím, že noví starostové budou pracovat ve prospěch všech obyvatel.

V úterý mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová doplinila: „Vyzýváme Západ, aby konečně skončil se svou falešnou propagandou a přestal obviňovat z incidentů v Kosovu zoufalé Srby, kteří jsou mírumilovní, neozbrojení a snaží se bránit svoje práva a svobody,“ uvedla. Podle ní je jedinou možností, jak zajistit stabilitu Kosova, vytvoření společenství srbských obcí.

„To, co se děje, je naprosto nepřijatelné a nezodpovědné,“ uvedla v prohlášení italská premiérka Giorgia Meloniová. „Je nezbytné, aby se zabránilo dalším jednostranným akcím ze strany kosovských orgánů a aby všechny zúčastněné strany okamžitě ustoupily a zmírnily napětí,“ dodala podle Reuters.

Vučić se kvůli tomu v úterý setkal s velvyslanci USA, Británie, Francie, Itálie a Německa a šéfem mise Evropské unie v Prištině a posléze jednal také s velvyslanci Ruska a Číny.

Srbové, kteří tvoří většinu obyvatel na severu Kosova, nikdy nepřijali vyhlášení kosovské nezávislosti na Srbsku v roce 2008 a stále považují Bělehrad za své hlavní město, podotýká Reuters. Etničtí Albánci tvoří v celém Kosovu více než 90 procent obyvatel.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,