Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Srílanský prezident uprchl před rozhněvanými demonstranty, rezidence premiéra je v plamenech

Svět

  10:04aktualizováno  19:55
Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa v sobotu uprchl ze své rezidence v Kolombu. Jen pár minut po opuštění sídla do budovy vtrhly tisíce rozhněvaných demonstrantů, uvedla AFP s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Prezident Radžapaksa souhlasil, že ve středu rezignuje, uvedl šéf parlamentu Mahinda Japa Abejvardena. Protestující také zapálili rezidenci premiéra.

Oznámení o rezignaci hlavy státu přišlo několik hodin poté, co tisíce rozhněvaných demonstrantů vtrhly do prezidentovy rezidence a později také do sídla premiéra, které zapálily. Předseda vlády Ranil Vikremesinghe již odpoledne informoval, že je ochoten rezignovat, jak požadují lídři parlamentních stran, aby otevřel cestu k vytvoření široké koalice.

Na ostrově se v posledních dnech odehrávaly mohutné protesty proti nejhorší ekonomické krizi, jaká zemi postihla za posledních sedm desetiletí.

Na záběrech soukromé televizní stanice Sirasa TV bylo vidět davy lidí mířící do přísně střeženého prezidentského paláce. Podle srílanských bezpečnostních zdrojů zůstává Radžapaksa prezidentem a armáda ho chrání na blíže neurčeném místě.

Demonstranti vtrhli také do sídla premiéra, podle informací BBC News je nyní dům v plamenech.

Do srílanské metropole přicestovali protestující z celé země a během demonstrací požadovali prezidentovu rezignaci. Dorazili v autech, v autobusech a podle některých zdrojů několik demonstrantů převzalo dokonce i řízení vlaků, aby je dovezli právě do Kolomba.

Protestující následně zaplavili vládní čtvrť a vykřikovali hesla proti prezidentu Radžapaksovi. Podařilo se jim překonat policejní zábrany a dostali se až do prezidentského sídla. Policisté vypálili několik střel do vzduchu, zabránit davu proniknout do budovy se jim ale nepodařilo. Při potyčkách utrpělo zranění nejméně 34 lidí, včetně dvou policistů. Dva ze zraněných jsou v kritickém stavu, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje z nemocnic.

Na sociálních sítích se následně objevily záběry stovek lidí v místnostech i chodbách prezidentské rezidence. Několik demonstrantů se rozhodlo vykoupat v tamním bazénu.

Premiér Srí Lanky je ochoten rezignovat

Srílanský předseda vlády Vikremesinghe svolal kvůli krizové situaci mimořádné zasedání vůdců politických stran. Jeho úřad oznámil, že je ochoten rezignovat poté, co tento požadavek vznesli lídři stran v parlamentu. Premiérův mluvčí upřesnil, že Vikremesinghe odstoupí, až se všechny strany shodnou na vytvoření nové vlády.

Opoziční zákonodárce Rauff Hakím krátce předtím napsal na Twitteru, že se lídři parlamentních stran sešli a rozhodli se vyzvat prezidenta i premiéra k rezignaci. Podle Hakíma panuje shoda na tom, že by se prozatímním prezidentem měl stát předseda parlamentu.

Prezidentův starší bratr rezignoval na funkci premiéra v květnu po násilných protestech. zatímco tři další Radžapaksovi příbuzní opustili své vládní posty již dříve. Vikremesinghe nastoupil do funkce v květnu, aby pomohl zemi vyvést z krize. Prezident se mezitím udržel u moci, navzdory sílícím výzvám, aby odstoupil.

Srí Lanka čelí rozsáhlé ekonomické krizi

Systém DROZD podle české diplomacie registruje na Srí Lance 49 Čechů, kterým Černínský palác zaslal upozornění na aktuální situaci. „Většina našich spoluobčanů je v letoviscích, která jsou stranou od nepokojů. Náš zastupitelský úřad v Dillí situaci monitoruje, zatím se na naše kolegy neobrátil žádný český občan. Situaci ale samozřejmě sledujeme,“ řekla vedoucí tiskového oddělení Mariana Wernerová.

Doplnila, že pro cestování na Srí Lanku stále platí dřívější varování ministerstva, které už dříve upozornilo na komplikace související s ekonomickou krizí v zemi. Může se jednat o nedostatek pohonných hmot, omezení stravovacích služeb v důsledku nedostatku plynových láhví používaných v restauracích a častější výpadky elektřiny. Ministerstvo důrazně doporučuje vyhýbat se demonstracím.

Ostrovní země, která má zhruba 22 milionů obyvatel, v současnosti čelí rozsáhlé hospodářské krizi označované za nejhorší od získání nezávislosti země na Británii v roce 1948. Srí Lanku trápí obrovské dluhy, rostoucí inflace, země nemá dostatečné devizové rezervy a její neschopnost platit za dovoz způsobila v tomto ostrovním státě nedostatek základního zboží.

Chybí palivo, potraviny či léky a obyvatelé i podniky se potýkají s dlouhými výpadky dodávek elektřiny. Podle odhadů OSN téměř 5,7 milionu Srílančanů potřebuje akutní pomoc. Na kolena srazil Srí Lanku fakt, že po sobě jdoucí vlády nediverzifikovaly vývoz a spoléhaly na tradiční zdroje peněz, jako jsou čaj, textil či turistika. Tvrdou ránu pak zasadila srílanskému hospodářství pandemie covidu-19, která se negativně odrazila na cestovním ruchu.

Současná situace vedla od poloviny letošního března k širokým protestům proti prezidentovi Gotabajovi Radžapaksovi. Právě on a jeho rodina, jejíž někteří členové již rezignovali na své vládní funkce, jsou podle protestujících zodpovědní za situaci v zemi.

Autoři: ,
Témata: Kolombo