30. ledna 2017 20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protiimigrační dekret pobouřil stát Washington. Ten za to Trumpa zažaluje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz nařizující... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz nařizující... | foto: Reuters

SEATTLE Stát Washington bude žalovat prezidenta Donalda Trumpa za dekret o zákazu vstupu občanů sedmi muslimských zemí do USA. Oznámil to v pondělí ministr spravedlnosti státu Bob Ferguson. Žalobu podle něj podpoří společnosti Amazon.com Inc. a Expedia Inc.

Žaloba na Trumpa a některé vysoce postavené úředníky jeho vlády bude podle Fergusona podána ještě v pondělí u federálního soudu v Seattlu, největším městě státu Washington. Bude požadovat, aby klíčové paragrafy exekutivního příkazu byly označeny za neústavní a aby platnost dekretu byla pozastavena.

Stát Washington, který leží na severozápadě USA, se tak stane prvním státem americké unie, který se kvůli novému prezidentovi obrátí na soud. Trump v pátek vydal exekutivní příkaz, jímž na 90 dní zastavuje vstup do Spojených států občanům Iráku, Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska. Krok zdůvodnil snahou ochránit Američany před extremisty.

30.ledna 2017 v 19:19, příspěvek archivován: 30.ledna 2017 v 20:10

Full story: Washington becomes first state to sue Trump over immigration action. Calls it threat to all Americans https://t.co/NWPrlBwm3T

Podle Fergusona žalobu podpoří globální internetový prodejce Amazon.com a rovněž společnost Expedia, která provozuje několik velkých turistických a hotelových on-line služeb. Ferguson byl jedním z ministrů spravedlnosti šestnácti amerických států, kteří v neděli v prohlášení označili Trumpovo protiimigrační rozhodnutí za „neamerické a nezákonné“.

Obama vyjádřil ‚zásadní nesouhlas‘

Bývalý americký prezident Barack Obama vyjádřil zásadní nesouhlas s diskriminací lidí podle jejich náboženského přesvědčení. Oznámil to v pondělí jeho mluvčí. Exprezident je podle něj potěšen politickou aktivitou občanů po celé zemi. Obama "zásadně nesouhlasí s kroky, které vedou k diskriminaci lidí kvůli jejich víře a náboženství," prohlásil mluvčí Kevin Lewis. Bývalý prezident je zároveň potěšen "rozsahem aktivity, která je patrná v komunitách po celém zemi".

"Lidé využívající ústavního práva na shromažďování se organizují a prostřednictvím svých volených zástupců o sobě dávají vědět. To přesně očekáváme v okamžiku, kdy jsou americké hodnoty ohroženy," prohlásil s odvoláním na Obamova slova jeho mluvčí.

ČTK
  • 60Diskuse