Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní maturity v Rusku: testy místo žáků píší kantoři

Svět

  11:59
MOSKVA - Série skandálů pronásleduje skládání státních maturit v Rusku. Zpočátku se média rozepisovala o sebevraždách studentů, kteří tlak neunesli, vzápětí se pozornost přesunula k podvodům, kterým měly zkoušky zamezit.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: ČTK

Police například zasahovala v "Domě pionýrů" v Morozovsku u Rostova na Donu, kde se sedmdesátka učitelů se slovníky, učebnicemi a příručkami potila nad testy žáků, jejichž rodiče za výpomoc zaplatili úplatek 40.000 rublů (asi 27.000 Kč).

Kantoři nejprve odmítali policii otevřít a žádali ji, aby nerušila "pedagogický seminář". Ale policisté vyrazili dveře a všechny přítomné zatkli. Stíhán je však pouze kurátor okresního školství, který podle prokuratury podvod zorganizoval a také si mínil ponechat lví díl úplatků.

Ruské státní maturity

Zkoušky, všeobecně známé pod zkratkou JeGE, představují pro statisíce středoškoláků nejen potvrzení o absolvování střední školy, ale i přijímací zkoušku na univerzity a vyšší odborné školy.

Zaváděly se postupně už od roku 2001, loni poprvé byly povinné v celé zemi. Kolotoč testů začal 27.května a vše potrvá až do příštího úterka, v případě náhradních termínů až do 21. června.

Spor o JeGE svého času musel rozhodovat až nejvyšší soud, který potvrdil platnost zavedení zkoušek. Stoupenci argumentují hlavně bojem proti korupci. Bylo totiž veřejným tajemstvím, že za přijetí na prestižní univerzitu se - nehledě na výsledek přijímacích zkoušek - platí desetitisíce dolarů. Ale hlavní námitka zní, že se úplatky nyní dávají už na středoškolské úrovni, aby zájemce o další vzdělávání získal co nejvíce bodů, rozhodujících o přijetí na univerzitu.

Časový posun jako výhoda
Na severním Kavkaze prý učitelé u zkoušek natolik "pomáhají" členům všemocných rodinných klanů, že vysoké školy vzápětí zaplavuje příliv Kavkazanů s maximálním počtem bodů, ačkoliv nezvládají ani gramatiku.

Znevýhodněni jsou tak uchazeči z Moskvy a Petrohradu, kde se zkoušky skládají poctivěji. Nejlepší univerzity proto válčí o právo vyžadovat dodatečné zkoušky, i když podle zlých jazyků tak činí z obavy o zdroj příjmů. V Morozovsku se jen za testy z ruštiny platily desetitisíce rublů, někteří rodiče si však prý "předplatili" hned tři zkoušky. Deník Izvestija dnes informoval o zbití morozovského poslance, který na podvod policii upozornil a nyní se skrývá.

Rána z milosti
Podobné aféry mezitím vypukly i v dalších regionech, v Saratovské oblasti, Tatarstánu či Permském kraji. Úřady odhalování podvodů označují za výsledek tažení proti korupci, díky kterému se letos podařilo odhalit o 150 procent více úplatků ve školství než v předchozí sezoně skládání JeGE, kdy se v průměru za testy platilo 20.000 rublů (asi 13.700 Kč) a zatčena byla skoro tisícovka úplatkářů a zkorumpovaných pedagogů.

Na internet letos "bezplatně" unikly testy z matematiky, a tak si maturanti z Dálného východu stěžují, že byli pořádně znevýhodněni oproti vrstevníkům ze západu země, kteří se díky časovému posunu mohli "nabiflovat" v předstihu. "JeGE je rána z milosti ruskému školství," žertuje populární satirik Michail Zadornov.

Tvrdí se, že uchazeči o vysokoškolské studium jsou každoročně ochotni do úplatků investovat v přepočtu více než 30 miliard korun. Celkový objem úplatků v ruském školství policejní vyšetřovatelé odhadují na ekvivalent 120 miliard korun ročně.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat