31. října 2009 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Státníci si v Berlíně připomněli pád Zdi. Kohl přijel na vozíku

Michail Gorbačov, George Bush a Helmut Kohl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Gorbačov, George Bush a Helmut Kohl | foto: ČTK/AP

BERLÍN Tři bývalí světoví státníci, pamětníci událostí, při kterých se před 20 lety rozpadl východoevropský komunistický blok, dnes o pádu komunismu debatovali v Berlíně. Pro devětasedmdesátiletého bývalého německého "kancléře-sjednotitele" Helmuta Kohla to bylo po delší době první vystoupení na veřejnosti po vážném úraze z letošního února. Jeho protihráči byli americký a ruský exprezident George Bush starší (85) a Michail Gorbačov (78).

Exkancléř se debaty pořádané nadací Konrada Adenauera zúčastnil na vozíku a stále nevypadal zcela zotaven. V únoru spadl ze schodů v domě v Ludwigshafenu a vážně se zranil, na rehabilitační klinice strávil zhruba půl roku. Publikum ale jeho vystoupení ocenilo potleskem, zvláště když podotkl, že je pyšný na sjednocení Německa počátkem 90. let 20. století.

"Mám všechny důvody být pyšný, bez ohledu na veškeré starosti a mrzutosti. A nemohu být pyšný na nic lepšího než na sjednocení Německa," prohlásil očividně dojatý Kohl, přesvědčený zastánce evropské integrace.Helmut Kohl

Gorbačov připomněl, že on spolu s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a zesnulým francouzským prezidentem Francoisem Mitterrandem obhajovali zachování rozděleného Německa i po pádu komunismu.

Berlínská diskuse se zabývala také vztahy mezi Ruskem a Německem, nynější německý prezident Horst Köhler vyzval k evropské zahraniční a bezpečnostní politice, která bude zahrnovat také Rusko. Gorbačov, jehož "perestrojka" a politika takzvané glasnosti, tedy otevřeného pohledu na komunistickou minulost, umožnila koncem 80. let 20. století konečné rozdrolení východoevropského komunismu, v debatě varoval, že integrace Evropy nemůže uspět, budou-li existovat protiruské nebo protiamerické nálady. Volal také po reformě ve Spojených státech. "Mnohé nyní bude záviset na Americe ... bude třeba dokázat vůdcovství," podotkl.

Na závěr debaty zazněla německá hymna. Podle agentury AP je to při podobných veřejných událostech výjimečné, neboť Německo se i pět desetiletí po skončení druhé světové války vyhýbá příležitostem, při nichž by bylo možno obvinit je z nacionalismu. Dnešní diskuse tří státníků byla součástí oslav 20. výročí pádu Berlínské zdi, trvalého otevření hranic mezi NDR a SRN, které vyvrcholí v den výročí, tedy 9. listopadu.

Podívejte se na stavbu i pád Berlínské zdi

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz