Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo je motor růstu, říká Merkelová. Nenechte se od ní houpat, útočil soupeř

Svět

  22:16
BERLÍN - V jediném předvolebním televizním duelu změřili večer síly dva hlavní kandidáti na příštího německého kancléře, dosavadní šéfka vlády Angela Merkelová a její opoziční soupeř Peer Steinbrück. Podle posledních průzkumů si předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) stojí před volbami plánovanými na 22. září podstatně lépe než lídr sociálních demokratů (SPD).

Angela Merkelová a Peer Steinbrück změřili síly v televizním duelu. foto: Reuters

Kancléřka Angela Merkelová i její vyzývatel v nadcházejících volbách Peer Steinbrück v dnešním předvolebním televizním duelu shodně vyloučili účast Německa na vojenském úderu v Sýrii. Jejich debata, která podle agentury DPA skončila bez jasného vítěze, se nicméně převážně zaměřila na vnitropolitické a ekonomické problémy.

Merkelová v jediném měření sil se Steinbrückem v živém přenosu před volbami 22. září zdůraznila, že na použití chemických zbraní v Sýrii je potřeba "kolektivní reakce OSN". V souvislosti s rozhodnutím amerického prezidenta Baracka Obamy požádat o souhlas s útokem v Sýrii Kongres dala najevo, že je ještě čas obnovit úsilí k zajištění akce OSN.

Steinbrück ke stejnému tématu řekl, že by se ani on jako kancléř vojenské akce nezúčastnil. Velmi by prý litoval, kdyby Spojené státy zaútočily osamoceně bez mezinárodního mandátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle posledních průzkumů si předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) stojí před nadcházejícími volbami podstatně lépe než lídr opozičních sociálních demokratů (SPD). Pro Steinbrücka tedy televizní duel byl zřejmě poslední příležitostí jak zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj opozičních preferencí.

Přímý přenos devadesátiminutového souboje zajistily čtyři německé televizní stanice - ARD, ZDF, RTL a ProSieben. Odhaduje se, že ho sledovalo v televizi nebo prostřednictvím internetu výrazně přes 12 milionů diváků.

Steinbrück podle očekávání soupeřku od začátku nešetřil. Hned v úvodu jí vytkl politiku nečinnosti a vyčkávání. "Zneklidňuje mne představa země, která vychází ze zachovávání současného stavu," poznamenal útočně. Vyzval přitom, aby se Němci nenechali od kancléřky "houpat". Zanechává prý za sebou více problémů. "Takhle se budoucnost nedá vyhrát," varoval.

'Německo je kotva stability'

Merkelová ale věcně poukázala na podle jejího názoru aktuálně dobrou situaci země. "Německo je motor růstu. Německo je kotva stability," opáčila svému protivníkovi. Ve volbách podle ní půjde o základní otázku: Komu mohou lidé více věřit, že na tom bude Německo dobře? A hned vyzývateli v předvolebním tónu vypočetla úspěchy své vlády: mnoho lidí se dnes má lépe než před čtyřmi roky, je tolik zaměstnaných jako nikdy dříve, každý mladý člověk má perspektivu vzdělání.

Mimo jiné slíbila, že spolkový kabinet se v roce 2015 už nebude muset zadlužovat. S křesťanskými demokraty ve vládě podle ní bude možný další vzestup země. "Ukázali jsme, že to umíme, a to i v těžkých dobách," dodala s narážkou na úspěšné zvládnutí dluhové krize v eurozóně jejím kabinetem.

Steinbrück jí měl ale za zlé, že v době eurokrize požadovala na postižených zemích "smrtící dávku" úspor. Na to šéfka německé vlády odpověděla, že jako kancléřka nese odpovědnost za to, aby reformní tlak na Řecko nepolevil. Připomněla také, že Aténám bylo povoleno přejít na euro bez splnění stanovených podmínek, a to se stalo za koaliční vlády SPD a Zelených.

Merkelová na oplátku SPD vytkla její záměry v daňové politice. Zamýšlené zvýšení daní by podle ní zhoršilo nynější dobrou výchozí pozici ekonomiky a postihlo by především střední třídu a živnostníky. Kancléřka během večera poprvé jednoznačně vyloučila zavedení mýtného pro osobní auta na německých dálnicích, jak se o tom v poslední době v zemi hodně diskutovalo.

Merklová a Steinbrück změřili síly v jediném televizním duelu

Merklová a Steinbrück změřili síly v jediném televizním duelu

Oba politici se snažili věcně argumentovat bez větších osobních výpadů. Několikrát se na sebe i obraceli jménem. V minulosti byli blízkými spolupracovníky z dob takzvané velké koalice (2005 až 2009). Steinbrück tehdy dělal Merkelové ministra financí a německá média této dvojici přezdívala "tým snů", kterému se bez větších škod podařilo Německo provést mezinárodní finanční krizí po pádu americké banky Lehman Brothers.

Merkelová tedy stojí v čele vlády už osm let. Po velké koalici s SPD setrvala v kancléřském křesle i za nynější koalice s FPD. A průzkumy jí dávají naději na další čtyřleté období po blížících se volbách. Preference unie CDU a sesterské CSU se stabilně drží okolo 40 procent a s podporou FDP může Merkelová pomýšlet na pokračování ve společném vládnutí. Naproti tomu SPD výrazně zaostává s odhady mezi 22 až 27 procenty.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...