Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinské rakety zničily Olenivku, na miliardu procent, říká „diplomat“ Seagal

Svět

  23:21
Někdejší americká akční hvězda Steven Seagal vystoupil v ruských státních médiích, aby ospravedlnil svou návštěvu věznice, kde byli před měsícem zaživa upáleni ukrajinští váleční zajatci. Herec, který má od roku 2016 i ruské občanství, v televizi uvedl, že se na vlastní oči přijel přesvědčit, co se na místě stalo. Poté v rozhovoru s ruským propagandistou Vladimirem Solovjovem opakoval kremelskou propagandu o tom, že za všechno může Kyjev.

Steven Seagal foto: Profimedia.cz

Sedmdesátiletý Seagal, který se v ruské televizi označil za diplomata, uvedl, že přestože obdivuje Putina, na Ukrajinu přijel natáčet nezaujatý filmový dokument. Věznici Olenivka obsadily proruské síly 29. července, během akce v ní zemřelo na padesát ukrajinských válečných zajatců. Mnozí z nich byli hrdinní veteráni z bitvy o Mariupol.

Rusko tvrdí, že to byla naopak Ukrajina, kdo nařídil útok na věznici a provedla ho pomocí raket HIMARS dodaných z USA. Kyjev stojí za tím, že je to lež a že Moskva věznici, kterou bývalí vězni přirovnávají ke koncentračnímu táboru, vypálila sama, aby skryla důkazy o mučení, jehož se tam ruští vojáci dopouštěli.

Západní pozorovatelé a odborníci souhlasí s Ukrajinou. Tvrdí, že snímky skladiště, kde vězni zemřeli, jasně ukazují, že místo zůstalo po požáru z velké části neporušené. To by podle nich nebylo možné, kdyby objekt zasáhla výbušná raketa HIMARS. Podle Seagalovy vlastní inspekce však nyní vyplývá, že „na miliardu procent“ jsou na vině právě ukrajinské střely HIMARS.

„O těchto věcech něco málo vím. Bylo vidět, odkud přilétla raketa a všechno spálila,“ řekl Seagal ruskému propagandistovi Vladimiru Solovjovovi, s nímž v televizi vedl rozhovor.

Herec Steven Seagal již dříve označil Putina za jednoho z největších světových vůdců. V roce 2017 mu Ukrajina zakázala vstup do země poté, co ho vyhodnotila jako hrozbu pro národní bezpečnost. V roce 2018 ho sám Putin jmenoval zvláštním vyslancem pro Rusko s cílem zlepšit vztahy s USA.

Po celou dobu války na Ukrajině Seagal pokračuje v papouškování kremelské rétoriky a nyní tvrdí, že o konfliktu natáčí vyvážený dokument.

Seagal je už z minulosti znám přátelskými vztahy s několika dalšími kontroverzními světovými vůdci včetně běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten je blízkým Putinovým spojencem a opakovaně brání názory ruského prezidenta na Ukrajinu.

Herec se také stýkal s lidmi, jako je venezuelský Nicolás Maduro a bývalý filipínský prezident Rodrigo Duterte, s nimiž dokonce cvičil karate.

5. srpna 2018

Autor: