21. května 2012 18:45, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova 'stodolarová vláda' je závislá na ceně ropy

Vladim Putin při projevu v parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladim Putin při projevu v parlamentu | foto: ČTK

MOSKVA Kabinet netvůrčích technokratů, který bude dále ztrácet na váze. Tak hodnotí jmenování nové ruské vlády nezávislí ruští politologové. Když prezident Vladimír Putin v pondělí oznámil obsazení ministerských křesel, zklamal především ty, kteří očekávali zásadnější změny.

Žádná překvapivá, nová a neopotřebovaná jména totiž nepadla. Vláda je sice, jak uvedl její předseda Dmitrij Medveděv, obnovena ze tří čtvrtin, ale všech 15 nových členů jsou úředníci se zkušenostmi ze státního aparátu.

Například ministerstvo vnitra je zářným příkladem naprosto formálního střídání stráží, které podle opozičních předáků povede jen ke zhoršení situace. Namísto dávno kritizovaného ministra vnitra Rašida Nurgalijeva nastupuje do funkce Vladimír Kolokolcev, který s nevelkým úspěchem velel moskevské policii.

ČTĚTE TAKÉ:


Nově se objevilo ministerstvo pro rozvoj dálného východu a ministerstvo pro styk s „otevřenou vládou“, což je nápad exprezidenta Medveděva, který tak chce veřejnost více zapojit do přípravy zákonů. Naopak při starém zůstává situace na ministerstvu obrany, které dále nečekaně povede Anatolij Serďjukov, i na ministerstvu zahraničí, které řídí služebně nejstarší člen vlády Sergej Lavrov. Oba jsou oddanými stoupenci prezidenta Putina.

Co si asi říkají? Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv na přehlídce

Co si asi říkají? Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv na přehlídce

Komentátoři ruského listu „Kommersant Děngi“ nazvali vytvoření vlády „speciální operací“, kterou řídil Kreml. Žádná politická diskuse či parlamentní konzultace neproběhla, vše se odehrálo pouze v rámci tandemu Putin – Medveděv.
Pro novou vládu se už vžila přezdívka „stodolarová“. Předseda demokratické opoziční strany Sergej Mitrochin vysvětlil, že název symbolizuje extrémní závislost zcela nekreativního kabinetu na světových cenách ropy. „Jakmile klesnou pod sto dolarů za barel, je s ním konec“.

Snad největší kritiku novinářů sklidil nový ministr kultury Vladimír Medinskij – hrdina řady skandálů a podvodných projektů. Navíc byl nedávno obviněn z toho, že opsal svou doktorskou práci. „Mohl by být tak ministrem propagandy gobelsovského typu,“ zhodnotil jeho jmenování politolog Andrej Piontkovskij. Řada novinářů poukazuje na nízkou intelektuální úroveň textů i výroků nového ministra kultury, který se zřejmě nejdřív chystá na přepsání učebnic historie.

Podle komentátora rozhlasové stanice Echo Moskvy ale není důležité obsazení jednotlivých ministerstev, protože v každém případě se kabinet včetně svého šéfa bude podřizovat prezidentovi Putinovi.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky