30. prosince 2006 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stoibera viní ze ´špiclování´soků v CSU

BERLÍN Bavorský premiér Edmund Stoiber čelí vlně kritiky. Tu tentokrát nerozpoutali představitelé opozičních stran, ale členka jeho vlastní Křesťansko-sociální unie (CSU) Gabriele Pauliová. Tato politička obviňuje šéfa Stoiberova úřadu Michaela Höhenbergera, že sbíral kompromitující informace o jejím soukromí. Důvodem měla být skutečnost, že Pauliová je ostrou vnitrostranickou odpůrkyní bavorského premiéra.

Pauliová vypověděla, že Höhenberger před několika dny telefonoval jejímu stranickému kolegovi Horstu Müllerovi. Během rozhovoru se měl vyptávat na její soukromý život, vztahy s muži a problémy s alkoholem. „Naprosto cíleně se snažil zjistit, jestli by mi něco mohli přišít,“ citoval bavorskou političku zpravodajský server Netzeitung. Pauliová navíc tvrdí, že Edmund Stoiber o všem věděl.

Kancelář bavorského ministerského předsedy koncem minulého týdne přiznala, že Michael Höhenberger skutečně telefonoval s jedním známým Gabriely Pauliové a vyptával se na její osobu. Nemělo se však rozhodně jednat o „špiclování“. Höhenberger údajně pouze pátral po důvodech chování političky, která se netají svou kritikou Edmunda Stoibera. Pauliová nedávno ohlásila kampaň, v jejímž rámci chce stranickou základnu CSU přimět k tomu, aby zamítla vyslat Stoibera do zemských voleb v roce 2008 v čele své kandidátky.

Stoiber: O ničem jsem nevěděl
Bavorský premiér se brání tím, že inkriminovaný telefonát byl akcí jednotlivce, o které nebyl informován. „Já bych nikdy nic takového nepřipustil,“ nechal se slyšet Stoiber. Šéfa své kanceláře v důsledku aféry a na jeho vlastní žádost propustil. Podle listu Münchner Merkur bude Höhenberger přesto dál zastávat vedoucí funkci v premiérském úřadu.

Stoiber zároveň obvinil Pauliovou, že stranu svým obviněním poškozuje. Ta ale pro deník Bild uvedla, že jí telefonovalo hned několik stranických kolegů, na které mělo vedení CSU údajně také sbírat kompromitující informace. Na adresu Stoibera, který stojí v čele Bavorska od roku 1993, pro německou televizi řekla: „Vládne autokraticky a proto musí odejít.“

Na stranu Pauliové se postavila bavorská opozice, tedy SPD, FDP a Zelení. Podle jejich představitelů panují v CSU „metody Stasi“. Předsedkyni zemské FDP Sabine LeutheusserovéSchnarrenbergerové celá aféra připomíná časy NDR. Podle Zelených skandál urychlil rozpad „systému Stoiber“.

Političku CSU však podpořili také někteří její straničtí kolegové. Například podle šéfa frakce CSU v bavorském zemském sněmu Joachima Herrmanna se Höhenberger choval nevhodně - a Stoiber se dopustil chyby, když se aféru snažil zamést pod koberec.

ŠÁRKA DAŇKOVÁ

Najdete na Lidovky.cz