18. března 2017 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desítky razií, 740 zatčených za tři dny. Turecká policie hledá kurdské radikály

Turecká policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká policie. | foto: Reuters

TURECKO Turecká policie zadržela za poslední tři dny 740 lidí kvůli podezření na spojení se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK). Uskutečnilo se třicet šest razií, v nichž úřady zabavily různá zařízení, dokumenty a více než desítku zbraní. Sdělila to v sobotu turecká státní tisková agentura AA.

Už uprostřed týdne policie v provincii Adana na jihu Turecka při rozsáhlé razii zadržela třicet osm údajných aktivních stoupenců PKK, včetně osmnácti dětí. K akci policisté přistoupili v souvislosti s nadcházejícími oslavami kurdského Nového roku, který se slaví 21. března. Loni se v ulicích Diyarbakiru, neoficiální kurdské metropole v Turecku, sešlo na novoročních slavnostech přes sto tisíc lidí.

PKK, kterou Turecko, Evropská unie a USA označují za teroristickou organizaci, vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na 40 tisíc obětí, vesměs mezi Kurdy. Po dvouletém příměří boje znovu propukly předloni v létě. Radikálové z PKK podnikají zejména na jihovýchodě Turecka i v jiných částech země atentáty, jejichž terčem jsou hlavně turecké bezpečnostní složky.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz