Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Oslava nacismu'? Stovky Lotyšů si připomněly veterány z jednotek SS

Lidé míří s lotyšskými vlajkami k pomníku Svobody, aby si připomněli veterány 2. světové války. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé míří s lotyšskými vlajkami k pomníku Svobody, aby si připomněli veterány 2. světové války. | foto: ČTK

RIGA Stovky Lotyšů se v neděli v Rize zúčastnily tradičního pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů. Kvůli záměru zúčastnit se této akce přišel o místo ve vládě jeden z ministrů.

Po církevní bohoslužbě v rižské katedrále se účastníci pochodu vydali k Památníku svobody v centru lotyšské metropole. K němu pak položili kytice bílých a rudých růží, tedy v barvách státní vlajky.

V přilehlém parku jako každoročně proti akci protestovala menší skupina lotyšských Rusů pokřikujících různá protifašistická hesla jako "Hanba fašistům". Aby nedošlo mezi oběma tábory k žádným incidentům, zajišťovala dozor policie.

Den legionářů

Pochod lotyšských veteránů z jednotek zbraní SS se koná pravidelně 16. března na lotyšský den legionářů, který vláda ze státních svátků vyškrtla v roce 2000. Ačkoli tento den tedy oficiálním svátkem není, mnoho Lotyšů ho vnímá jako příležitost připomenout si padlé krajany, kteří po boku německých vojsk bojovali proti sovětské okupaci.

Lotyšská divize SS sestávala z etnických Lotyšů, bojovala proti SSSR.

Lotyšská divize SS sestávala z etnických Lotyšů, bojovala proti SSSR.

Premiérka Laimdota Straujumaová v sobotu z vlády vyhodila ministra životního prostředí a místního rozvoje Einarse Cilinskise, protože dal najevo, že se nedělního pochodu hodlá zúčastnit. Na své účasti trval, přestože Straujumaová upozornila, že tato akce, navíc s účastí člena lotyšské vlády, může podnítit napětí ve vztazích s Ruskem.

Vzpomínková akce dráždí především ruskou menšinu

Příslušníci početné ruské menšiny v Lotyšsku důrazně kritizují, že tyto pochody překrucují historii, oslavují nacismus a urážejí památku obětí války.

Bývalým sovětským republikám sousedícím s Ruskem dělají vrásky na čele jejich ruské menšiny kvůli ukrajinské krizi. Intervence Moskvy na Krymu pod záminkou nutnosti chránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo vyvolala obavy zejména v Lotyšsku a Estonsku, kde asi čtvrtinu obyvatelstva tvoří Rusové. Podle Kremlu jsou jejich práva omezována.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...