Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strach z teroru nahrál Le Penové. Kandidátky Národní fronty míří k vítězství

Svět

  13:03
PAŘÍŽ/PRAHA - Teroristické útoky z 13. listopadu, při nichž zemřelo 130 lidí, mohou přepsat politickou mapu Francie. Víkendové regionální volby ukážou, zda terorismus povede k očekávanému vzestupu krajní pravice. Hlavním tématem voleb je tak výsledek extremistické Národní fronty.

Francie bude naše. Šéfka xenofobní a protievropské Národní fronty Marine Le Penová míří k vítězství v regionu Nord-Pas-de-Calais-Picardie. foto: Reuters

Volební kampaň se po útocích soustředila právě na téma bezpečnosti, a to zvláště v regionech, kde posiluje strana Marine Le Penové. Kandidát pravicových Republikánů v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur Christian Estrosi například slíbil voličům 250 milionů eur na příštích šest let, za něž vedení vyzbrojí městskou policii a nainstaluje kamery.

Guru džihádu, 69 let. Francie polapila ‚Bílého emíra‘, šedou eminenci teroru

Jeho stranický kolega a kandidát v regionu Auvergne-Rhône-Alpes Laurent Wauquiez zase navrhuje, aby šlo ročně 45 milionů eur na ochranu škol, nádraží nebo průmyslových zón.

Pozadu ale nezůstali ani vládní socialisté, jejichž šéf Jean-Christophe Cambadélis apeloval na kandidáty, aby nenechali otázku bezpečnosti pravici.

Národní fronta má podle posledních průzkumů šanci na vítězství až ve čtyřech ze třinácti regionů – zvláště na severu v Nord-Pas-de-Calais-Picardie, kde vede kandidátku právě šéfka strany, a na jihovýchodě v Provence-Alpes-Côtes-d’Azur, kde kandiduje její neteř Marion Maréchal-Le Penová.

Strach z triumfu Le Penových tak některé politiky včetně premiéra Manuela Vallse vedl k úvahám o vytvoření „republikánské fronty“, tedy aliance vládních socialistů s opozičními Republikány před druhým kolem hlasování. To však ve středu odmítl šéf Republikánů Nicolas Sarkozy.

Sarkozy nechce krajní pravici pomáhat

„Nemám nic společného s Národní frontou, bojuji ale také i proti politice socialistů,“ řekl bývalý prezident v rozhovoru pro rádio Europe 1. Případné spojení obou stran ve druhém kole označil za dar pro Marine Le Penovou, která by se pak prý mohla prezentovat jako jediná opravdová opozice.

Do volební kampaně netradičně vstoupil i šéf největšího svazu zaměstnavatelů MEDEF Pierre Gattaz, který varoval před volbou krajní pravice. „Ekonomický program Národní fronty, který je protievropský a proti euru, je přesným opakem toho, co potřebujeme k nastartování ekonomického růstu v této zemi,“ citovala jeho prohlášení agentura Reuters.

V programu Národní fronty totiž figuruje zvyšování daní z dovozu, požadavek na referendum o vystoupení z eurozóny a snížení věku pro odchod do důchodu. Ke stejnému kroku jako Gattaz se odhodlal i regionální deník La Voix du Nord, který sídlí v oblasti, kde se očekává jasná výhra Le Penové. Její strana už sice v minulých obecních volbách ovládla 11 radnic, regionální rady ale s jedinou výjimkou drží socialisté.

Nacionalistka Le Penová získala 9 milionů euro od česko-ruské banky

Volby jsou tak pro Národní frontu testem i přípravou na prezidentské klání v roce 2017 – v případě úspěchu by strana mohla argumentovat zkušenostmi z vládnutí v regionech a zbavit se nálepky nesystémové a extremistické partaje. Druhé kolo 12. prosince ale také napoví o dalším osudu exprezidenta Sarkozyho: do regionálních voleb vede Republikány jako lídr a úspěch by mu pomohl v cestě k nominaci do prezidentských voleb.

Socialisté sice počítají se ztrátami, porážka by ale nakonec nemusela být až tak bolestivá. Obliba prezidenta Françoise Hollanda po teroristických útocích a jeho snaze o vytvoření mezinárodní koalice proti Islámskému státu v poslední době stoupla a konečný výsledek mohou ovlivnit i politická jednání mezi prvním a druhým kolem voleb.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....