Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Strany v Británii finišují s kampaní, volební plakáty tam ale neuvidíte

Svět

  10:48
LONDÝN - Jaký je hlavní současný rozdíl mezi předvolebním Českem a Británii? Ve způsobu boje o voliče.

Volby nejsou vidět. Muž lákající turisty do prodejny suvenýrů v centru Londýna. To, že jsou volby, v Británii těchto dnů téměř nepoznáte. foto: Reuters

Během cesty z letiště v Lutonu do centra Londýna, což je asi 60 kilometrů, narazíte jen na jeden jediný billboard s vůdcem konzervativců Davidem Cameronem. Jinak žádné velké volební reklamy v ulicích, žádné plakáty v metru, polepené autobusy. Britská volební kampaň vypadá ve srovnání s českou, jako kdyby nebyla. Jenže není tomu úplně tak. Britský přístup je totiž tak trochu osobnější.

Kdyby se měl budoucí vítěz voleb posuzovat podle sídla svého "velení", labouristé by určitě nevyhráli. Strana současného premiéra Gordona Browna sídlí kousek od britského parlamentu, na Victoria Street, prosklená moderní budova ale zvenku vypadá zcela opuštěně a není zde ani nějaký náznak či cedulka, že by hlavní stratégové labouristů zasedali právě tady. Možná ale chtějí zůstat v utajení. Podobně schované je o kousek dál, tak deset minut chůze podél Temže, "velitelství" konzervativců, na které ale upozorňuje alespoň vývěsní štítek. Sídlo liberálních demokratů leží asi v polovině cesty mezi oběma dosud nejsilnějšími stranami, také ve čtvrti Westminster, v malém typicky britském domku.

Ceduli liberálních demokratů určitě neminete, spíše si zde ale všimnete něčeho zcela jiného. Hned v protějším domě jsou totiž všechna okna polepená malými modrými plakátky s nápisem Volte konzervativce. A v tom je jeden z hlavních rozdílů v britské volební kampani. Britové se totiž nebojí dávat veřejně najevo, ke které straně chovají sympatie. Takže podobně jako na plakátky v oknech narazíte na ulici či v metru na lidi, kteří mají na klopě připevněnou barevnou nálepku se jménem oblíbeného kandidáta a podporované strany. Nebo si zajdete koupit sendvič do obchodu a podobnou nálepku vám přibalí do papírového sáčku.

Volební maraton
Stejně jako voliči vyjadřují své osobní sympatie, na druhé straně i volební lídři chtějí s nimi mít co nejosobnější vztah. Několik posledních dní proto David Cameron, Gordon Brown i Nick Clegg věnují cestování křížem krážem po Británii, se zastávkami a debatami s voliči v mnohdy i úplně malých vesničkách. Využít maximálně veškerý zbývající čas do voleb se pak rozhodli lídři labouristů a konzervativců, když včera oznámili, že zahajují - vůbec poprvé v britské historii - "volební maraton". Co to znamená?

Nonstop setkávání se s voliči i přes noc, spát budou jen během přejezdů, postel je pak čeká až dnes večer, těsně před hlasováním.
Jak poznamenal britský deník The Guardian, nyní se oba politici dohadují, kdo s tímto nápadem přišel jako první. Brown v televizi tvrdil, že to byl on, konzervativcům nakloněný bulvární list The Sun to ale přisuzuje Cameronovi. Svým poradcům měl údajně vůdce konzervativců říci, že chce tímto způsobem ukázat, "kolik energie, síly a odhodlání má na to, aby vedl Británii i v těžkých časech".

"David s tímto nápadem přišel už dávno. Vždycky věděl, že to bude těžká bitva a že posledních 24 hodin bude klíčových," uvedl nejmenovaný zdroj z kampaně toryů. "Stihne tak procestovat mnohem větší část země a zároveň se i setkat s lidmi, které by kvůli jejich povolání normálně nepotkal," dodal s tím, že půjde například o pekaře či rybáře. "Stále jsou tu miliony lidí, které potřebujeme přesvědčit. Nic nedostaneme zadarmo. Žádný hlas není předem jistý," komentoval své snažení sám Cameron. '

A také vyzval i další kandidáty konzervativců, aby chodili "od dveří ke dveřím, od domu k domu, od ulice k ulici". Nový sopečný prach z islandské sopky, který se objevil nad některými částmi britského království, jeho aktivity téměř nenarušil. Do Severního Irska měl jen namísto letadlem cestovat helikoptérou.

Autor: