Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strávil pět let jako rukojmí Talibanu. Teď stanul před soudem kvůli sexuálním útokům

Svět

  16:00
OTTAWA/PRAHA - Kanaďan Joshua Boyle, kterého z pětiletého zadržení Talibanu osvobodily loni v říjnu pákistánské složky, stanul ve středu před soudem. Na začátku roku byl obviněn z 19 trestných činů, kterých se měl dopustit na dvou obětech. Mimo jiné je měl zdrogovat, sexuálně obtěžovat a vyhrožovat jim smrtí.

Kanaďan Joshua Boyle, kterého společně s rodinou zadržovali v Afghánistánu islamisté napojení na hnutí Taliban. foto: Reuters

Pákistánská armáda v říjnu oznámila, že se jí podařilo osvobodit Kanaďana, jeho americkou manželku a jejich tři děti ze zajetí Talibanu. K záchranné operaci tehdy pomohly informace amerických tajných služeb, napsala agentura Reuters.

Caitlan Colemanová a Joshua Boyle padli do zajetí sítě Hakkání napojené na Taliban v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu. Colemanová byla tehdy těhotná. Všechny jejich děti se narodily v zajetí.

Caitlan Colemanová, Joshua Boyle a jejich dvě děti ve videu sdíleném Talibanem na sociálních sítích.

Po propuštění Boyle uvedl, že únosci zabili jeho malou dceru a několikrát znásilnili jeho manželku. V zajetí strávili celkem pět let. Loni v říjnu však obdržela americká rozvědka zprávu, že únosci nedávno s rukojmími překročili hranici do Pákistánu.

Informace následně sdělila pákistánské straně, že „teroristé s rukojmími překročili hranici a nacházejí se v severozápadním Pákistánu“. Právě tam je osvobodili pákistánští vojáci. Celá rodina je po osvobození z „teroristického zajetí“ v pořádku, dodala tehdy pákistánská armáda.

Kanadsko-americká rodina byla následně dopravena zpět do Kanady. Objevily se ale i zprávy, že rodina odmítla letět přes území USA. Podle verze amerických složek se mohl Boyle obávat, že se v rukou Američanů ocitne ve vazbě vzhledem ke své minulosti.

‚Myslel jsem, že vtipkují.’ Unesený Američan nevěřil Talibanu, že vyhrál Trump

V minulosti byl totiž ženatý se sestrou jednoho z teroristů zadržovaných na základně Guantánamo a dcerou finančníka al-Káidy. Manželství ale skončilo rozvodem a Boyleův bývalý švagr byl propuštěn do své domoviny.

Rodina byla nějakou dobu pod drobnohledem médií. Všichni si museli zvyknout na nový život v Kanadě a rodiče docházeli k psychologům. Vypadalo to, že se jim život vrátí do starých kolejí.

19 trestných činů

V lednu letošního roku se jméno Joshua Boyle opět dostalo do zpráv. Policie v Ottawě zadržela Boyla na Nový rok a obvinila ho celkem z patnácti různých trestných činů, kterých se měl dopustit na dvou obětech.

Mimo jiné byl obviněn ze sexuálního napadení, nepovoleného zadržování osob, vyhrožování smrtí, ale také z podání omamných látek. Po prvním přezkoumání bylo obvinění z patnácti trestných činů staženo a nahrazeno novým s devatenácti obviněními.

Boyleův právník Eric Granger řekl, že Boylea považuje za nevinného a že očekává, že mu budou předloženy důkazy údajných kriminálních činů, jichž se podle obvinění Boyle dopustil. Kanadské úřady zakázaly publikovat jména údajných Boyleových obětí.

Boyle se ve středu objevil po několikáté od ledna u soudu. Ten mu již v březnu nařídil psychologická sezení, která se uskuteční v bezpečném forenzním ošetřovacím středisku Brockville Mental Health Center. Zpráva z centra má posloužit soudu k rozhodování.