Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití, zbraň pořídil otec

Střelec na střední škole v americkém státě Michigan zabil čtyři lidi, podezřelého zadržela policie. (1. prosince 2021) foto: Jake MayAP

Rodiče chlapce, kterého policisté zadrželi v souvislosti s úterní střelbou na škole v americkém Michiganu, čelí obviněním ze zabití. Podle prokuratury bylo jejich chování horší než nedbalost. Počínání chlapce si vyžádalo čtyři životy. K zabíjení použil zbraň, kterou pořídil jeho otec.
  19:45aktualizováno  19:52

Okresní prokuratura v pátek oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky Karen McDonaldové „dalece překračuje nedbalost“.

Zbraň byla podle všeho jejich synovi „volně dostupná“. Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých.

Ve středu prokuratura státu Michigan identifikovala podezřelého jako Ethana Crumbleyho. Státní zástupkyně uvedla, že podá obvinění ze čtyřnásobné vraždy a obvinění z terorismu.

Ke střelbě na střední škole v obci Oxford asi 70 kilometrů severně od Detroitu podle dosavadních zjištěních Crumbley použil pistoli, kterou koupil jeho otec.

Prokurátorka také uvedla, že ráno v den střelby se na Crumbleyho lavici našel kus papíru s obrázkem pistole a slovy „ty myšlenky neodchází, pomozte mi“. Rodiče studenta byli ihned přivoláni do školy, odmítli ale jakkoli zasáhnout. „James Crumbley ani Jennifer Crumbleyová se nezeptali svého syna, zda má u sebe svou pistoli, nebo kde se nachází, a neprohledali jeho batoh... střední školu opustili bez svého syna,“ řekla McDonaldová.

Když otec zaznamenal informace o střelbě na místní škole, okamžitě jel domů, aby zkontroloval, zda je zbraň na svém místě. Když ji nenašel, zavolal policii, které sdělil, že střelcem může být jeho syn.

Chlapec zveřejňoval na sociálních sítích fotografie zbraně a zkoušel s ní střílet, uvedl šerif Michael Bouchard. „Je jasné, že přišel s cílem zabíjet,“ uvedl šerif v rozhovoru s televizí CNN.

Nezletilý střelec byl podle šerifova úterního sdělení vyzbrojen poloautomatickou pistolí, kterou jeho otec koupil 26. listopadu, a třemi zásobníky na 15 nábojů. V době zatčení bylo ve zbrani sedm ostrých nábojů.

Oběťmi střelby jsou 16letý Tate Myre, 14letá Hana St. Julianaová a 17letá Madisyn Baldwinová. Zraněním podlehl také sedmnáctiletý Justin Shilling. Další studenti jsou ve velmi vážném stavu, 14letá dívka byla po operaci připojena k plicnímu ventilátoru.

„Střílel do lidí zblízka, často do hlavy a hrudníku... Šlo o naprosto chladnokrevné vraždy,“ poznamenal šerif s tím, že střelec vypálil nejméně 30 ran.

Podezřelého odzbrojili a vzali do vazby několik minut po začátku střelby. S vyšetřovateli hovořit odmítl poté, co si jeho rodiče najali právníka a odmítli umožnit úřadům výslech svého syna, uvedl Bouchard. „Člověk, který má největší přehled o motivu, nemluví,“ řekl šerif.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!