Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Střelba na univerzitě v USA: nejméně tři mrtví a několik zraněných

Svět

  8:25
WASHINGTON - Tři lidi zabila v pátek profesorka biologie na univerzitě v americkém státě Alabama, když začala při schůzi katedry střílet na své kolegy. Další tři osoby zranila, z toho dvě jsou ve vážném stavu. Útočnice byla zadržena a obviněna z vraždy. Pokud se její vina prokáže, hrozí jí trest smrti.

Střelba v USA - University of Alabama foto: ČTK

Podle svědků zazněly výstřely krátce před čtvrtou hodinou odpolední místního času (22:00 SEČ) z místnosti, ve které probíhalo jednání katedry biologie. Mrtví jsou zaměstnanci univerzity, při střelbě nebyl zraněn žádný student.

Jako útočnice byla označena dvaačtyřicetiletá Amy Bishopová, která na univerzitě v Huntsvillu od roku 2003 přednáší biologii.

Policie budovu uzavřela a předvedla další osobu k výslechu. Univerzita zůstane zavřená i příští týden.

Manžel jedné z obětí podle agentury AP uvedl, že mu bylo řečeno, že jeho žena se účastnila schůze, kde se projednávala definitiva jedné pracovnice fakulty. Ta byla rozhořčena a začala střílet. Jeho manželka, která měla definitivu, mu prý již dříve o této osobě řekla, že není schopna se vyrovnat s realitou a není tak dobrá, jak si o sobě myslela.

Jedna pracovnice fakulty podle AP uvedla, že spolupracovníci Bishopové se postavili proti tomu, aby dostala definitivu, což ji mohlo vyprovokovat ke střelbě. Oficiální informace o motivu střelby zatím nejsou k dispozici.

Nepříliš oblíbená vyučující
Názory studentů na Bishopovou se rozcházejí. Podle některých byla divná a obhroublá, podle jiných docela milá a zábavná.

"Ještě v pátek ráno na výuce vypadala zcela normálně. Měla pro nás porozumění a zajímala se o studenty. Nikdy bych neřekl, že by něco takového mohla udělat," řekl student Andrew Cole.

Podle jiných byla sice velmi chytrá, ale neuměla učit. "Byla na univerzitě dobře známá, ale neřekla bych, že byla dobrá učitelka. Slyšela jsem, že na ní bylo hodně stížností," řekla studentka Andrea Bennettová. "Byla génius, ale neuměla nic vysvětlit. Často při výuce četla z učebnic," dodala.

Někteří studenti si podle ní stěžovali děkanovi na způsob výuky Bishopové a sepsali proti ní petici.

Druhý incident v areálu školy
Univerzita v Huntsville má 7500 studentů. Je známá svými vědeckými a inženýrskými programy a často těsně spolupracuje s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). NASA má na univerzitě výzkumné středisko a pracuje tam řada jeho odborníků.

Střelba na školách není v USA ničím neobvyklým, běžné ale není, když je pachatelkou žena. Velkou výjimkou bylo v roce 1985 řádění Sylvie Seegristové, která ve Springfildu ve státě Pennsylvania zastřelila tři lidi.

Páteční střelba je už druhý krvavý incident v areálu školy v USA během jednoho týdne. Minulý pátek byl v hale střední školy v nedalekém Madisonu zastřelen čtrnáctiletý student. Pachatelem byl jeho spolužák.

V roce 2007 zažila krvavý masakr polytechnika v Blacksburgu ve Virginii, v jejíchž posluchárnách jeden ze studentů postupně zabil 32 lidí, než byl sám zastřelen. V dubnu 1999 dva osmnáctiletí mladíci postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, 23 dalších zranili a pak spáchali sebevraždu. V srpnu 1966 student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 14 lidí, než ho zneškodnil policejní střelec.

Autor: