Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Útok v Michiganu má čtvrtou oběť, padlo obvinění z terorismu a vraždy. Hoch střílel do lidí zblízka ‚na jistotu‘

Střelec na střední škole v americkém státě Michigan zabil čtyři lidi, podezřelého zadržela policie. (1. prosince 2021) foto: Jake MayAP

Úterní střelba na střední škole v americkém státě Michigan si vyžádala čtvrtý život, zraněním podlehl sedmnáctiletý hoch. Policie stále nezná motiv střelce. Podezřelý patnáctiletý mladík, který je vazbě, s úřady nespolupracuje. I tak už ho obvinily z vraždy i terorismu, informuje agentura Reuters. Státní zástupkyně zvažuje obvinit i jeho rodiče.
  21:59

Jméno podezřelého úřady dosud nezveřejňovaly, protože je mladistvý. Ve středu ho ale prokuratura státu Michigan identifikovala jako Ethana Crumbleyho. Státní zástupkyně uvedla, že podá obvinění ze čtyřnásobné vraždy a obvinění z terorismu. K soudu ho chce předvést ještě ve středu.

Ke střelbě na střední škole v obci Oxford asi 70 kilometrů severně od Detroitu podle dosavadních zjištěních Crumbley použil pistoli, kterou koupil jeho otec.

Chlapec zveřejňoval na sociálních sítích její fotografie a zkoušel s ní střílet, uvedl šerif Michael Bouchard. „Je jasné, že přišel s cílem zabíjet,“ uvedl šerif v rozhovoru s televizí CNN.

Oběťmi střelby jsou 16letý Tate Myre, 14letá Hana St. Julianaová a 17letá Madisyn Baldwinová. Učitel a sedm dalších studentů bylo zraněno, stav tří studentů je velmi vážný. Je mezi nimi i 14letá dívka, která byla po operaci připojena k plicnímu ventilátoru.

„Střílel do lidí zblízka, často do hlavy a hrudníku... Šlo o naprosto chladnokrevné vraždy,“ poznamenal šerif s tím, že střelec vypálil nejméně 30 ran.

Vyšetřovatelé podle Boucharda nyní zkoumají texty střelce, které obdrželi během noci a které obsahují „některé z jeho myšlenek“. Zároveň analyzují videa z bezpečnostních kamer.

„Nemůžeme se dopátrat motivu od podezřelého, jehož máme ve vazbě, ale myslíme si, že máme cestu, jak získat spoustu podpůrných informací o tom, jak a proč k tomu došlo,“ poznamenal šerif.

Střelec byl podle šerifova úterního sdělení vyzbrojen poloautomatickou pistolí, kterou 26. listopadu koupil jeho otec, a třemi zásobníky na 15 nábojů. V době zatčení bylo ve zbrani sedm ostrých nábojů.

Podezřelého odzbrojili a vzali do vazby několik minut po začátku střelby. S vyšetřovateli hovořit odmítl poté, co si jeho rodiče najali právníka a odmítli umožnit úřadům výslech svého syna, uvedl Bouchard. „Člověk, který má největší přehled o motivu, nemluví,“ řekl šerif.

Chlapcova minulost činu nenasvědčovala

Bouchard uvedl, že si není vědom toho, že by student druhého ročníku střední školy měl v minulosti problémy se zákonem. Dodal, že vyšetřovatelé zatím neviděli nic, co by naznačovalo, že by chlapec měl v minulosti kázeňské problémy. Podle šerifa úřady prohledaly chlapcův domov a zabavily jeho mobilní telefon.

Bouchard zároveň poznamenal, že se díky rychlému zákroku policie podařilo zabránit ještě větším ztrátám na životech. Strážci zákona na místo podle něj dorazili během několika minut a šli rovnou za zvukem střelby.

Útočník se jim vzdal na chodbě. Přesný sled událostí před úterní střelbou zatím nebyl zcela objasněn. Podle policie si ale student zbraň do školy patrně přinesl v batohu.

Žalobci rozhodnou, jaká obvinění vznést a zda by se s podezřelým mělo zacházet jako s dospělým nebo mladistvým, řekl šerif. Podezřelý nebyl zraněn a je pod dozorem ve zvláštní cele v záchytném zařízení pro mladistvé.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Prodej bytu s výhledem na moře, 3+kk, terasa, po rekonstrukci, Oropesa del Mar, Castellón, Valencia
Prodej bytu s výhledem na moře, 3+kk, terasa, po rekonstrukci, Oropesa del Mar, Castellón, Valencia

Carrer de Guadalajara, 5, 12594 Orpesa, Castelló, Španělsko, Carrer de Guadalajara, 5, 12594 Orpesa, Castelló, , Španělsko
2 890 000 Kč

Mohlo by vás zajímat