Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Střelec na Reagana bude příští rok nejspíš zbaven všech omezení. Jeho psychika ale musí být stabilní

John Hinckley, který v roce 1981 postřelil prezidenta Reagana, na snímku z roku 2003 foto: AP

John Hinckley, který se v roce 1981 pokusil zabít tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana, může být příští rok zbaven všech zbývajících soudních omezení. Rozhodl o tom v pondělí federální soudce ve Washingtonu. Hinckley byl v roce 2016 propuštěn z psychiatrické kliniky, kam byl po procesu umístěn. Stále ale musí dodržovat určitá soudní nařízení.
  19:00

Soudce Paul Friedman v pondělí řekl, že by se příští červen mohl muž zbavit veškerého soudního dozoru, pokud bude jeho dušení stav stabilizovaný. „Zajistím panu Hinckleymu po všech těch letech bezpodmínečné propuštění,“ řekl Friedman.

Reagan byl 30. března 1981 prezidentem deset týdnů, když ho při odchodu z washingtonského hotelu Hilton zasáhla střela do hrudi. Pětadvacetiletý syn texaského milionáře Hinckley tehdy vystřelil šestkrát a zasáhl čtyři lidi - prezidenta, jeho osobního tajemníka Jamese Bradyho, agenta tajné služby a policistu. Reagan se po vynětí kulky zotavil, Brady zůstal ochrnutý a zemřel roku 2014.

Nancy Reaganová byla známou osobností už před zvolením svého manžela Ronalda do...
Britská královna Alžběta II. a americký prezident Ronald Reagan (Santa Barbara,...

Soudci v procesu dospěli k závěru, že byl Hinckley ve stavu akutní psychózy, takže nemůže být uznán vinným. Podle nich potřeboval léčbu, nikoli věznění.

Hinckley tvrdil, že chtěl svým činem imponovat herečce Jodie Fosterové. Byl umístěn na kliniku, z níž ho propustili v roce 2016 a v posledních letech mu byl povolován i pobyt na svobodě.

Po odchodu z kliniky se přestěhoval do virginského Williamsburgu. Soud nařídil, že lékaři a terapeuti musejí dohlížet na to, zda bere léky a dochází na terapeutická sezení. Dnes šestašedesátiletý Hinckley nesmí mít zbraň, kontaktovat Reaganovy potomky ani rodiny ostatních, na něž střílel. Kontaktovat nesmí ani Fosterovou.

Dnešní soudní jednání trvalo 90 minut. Obhájce Barry Levine požadoval bezpodmínečné propuštění, protože Hinckley už podle něj nikoho neohrožuje. Prokuratura souhlasí, ale s tím, že omezení budou zrušena až příští rok v červnu, aby byl čas na monitorování Hinckleyho chování, protože bude žít po smrti své matky sám.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat