Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

FBI vyšetřuje střelbu v Kalifornii jako teroristický čin, přímé napojení na IS nezjistila

USA

  17:06
SAN BERNARDINO - Federální úřad pro vyšetřování začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Žena zastřelená policií spolu se svým partnerem po usmrcení 14 lidí podle televize CNN krátce před útokem vyjádřila sympatie k teroristické organizací Islámský stát. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila, uvedl zástupce FBI na tiskové konferenci.

Záchranáři pomáhají raněným. foto: Reuters

„Na základě informací a fakt, která jsou nám známa, nyní vyšetřujeme tyto strašlivé činy jako terorismus,“ řekl novinářům zástupce vedoucího losangeleského oddělení FBI David Bowdich.

PSALI JSME:

Šéf celého vyšetřovacího úřadu James Comey byl o pár desítek minut ve svém prohlášení poněkud zdrženlivější a vyvrátil některé mediální informace o kontaktu dvojice s lidmi podezřelými ze zločinů. „Dosud nemáme náznaky, že by tito zabijáci byli součástí větší organizované skupiny nebo tvořili část buňky,“ řekl Comey.

Pokud by se policií prověřovaná přímá inspirace radikální organizací potvrdila, šlo by podle CNN o první útok s odkazem na IS na americkém území.

Policie až dosud řešila více možných motivů krveprolití včetně pracovního, neboť některé z obětí střelby byly Farookovými kolegy. Nyní je však terorismus hlavní linií, kterou federální policie vyšetřuje.

Polooficiální informační kanál napojený na IS dnes zveřejnil prohlášení, podle něhož patřila dvojice ke stoupencům organizace. K přímé odpovědnosti za útok se však radikálové nepřihlásili, uvedla agentura AP.

Několik zdrojů obeznámených s průběhem vyšetřování CNN a agentuře Reuters potvrdilo, že policie objevila facebookový profil, na němž žena slíbila věrnost Islámskému státu a jeho lídrovi abú Bakru Bagdádímu. Podle vyšetřovatelů je zatím objasněna pouze nepřímá inspirace touto organizací, nejsou důkazy o tom, že by IS k útoku v Kalifornii přímo nabádal.

Úcta k Bagdádímu

Jeden z představitelů společnosti Facebook v pátek podle agentury AP uvedl, že Maliková se na této sociální síti přihlásila k Bagdádímu přibližně v době kalifornského útoku.

Maliková a její o rok starší partner Syed Rizwan Farook podle policie zastřelili v sídle úřadu sociálních služeb během vánočního večírku 14 lidí a dalších 21 zranili.

Maliková se dostala do USA loni na vízum udělované partnerům a rodinným příslušníkům Američanů. Kvůli svému pákistánskému původu musela absolvovat obsáhlý pohovor a projít podrobnými prověrkami své minulosti, rodinných a pracovních vazeb či míst, která v životě navštívila.

Podle vyšetřovacích zdrojů amerických médií byl syn pákistánských imigrantů Farook na dálku v kontaktu nejméně s jedním člověkem ze zahraničí podezřelým z teroristické činnosti. Loni byl tento rodák z Chicaga na devítidenní návštěvě Saúdské Arábie, podle tamních úřadů však nebyl důvod jej spojovat s terorismem.

Přeživší tragédie v San Bernardinu.
Přeživší tragédie v San Bernardinu.

Ve Spojených státech bylo letos obviněno v souvislosti s údajnou podporou IS podle nedávných statistik 56 lidí. Farook ani Maliková podle FBI policejní záznam neměli. Vyšetřovací zdroje CNN hovoří o tom, že se jejich postoje nejspíše postupně radikalizovaly v poslední době.

Policie získala při domovní prohlídce důkazy o tom, že útok byl velmi pečlivě naplánován. Zároveň je patrné, že se dvojice snažila zahladit stopy a záznamy o své činnosti, neboť policisté objevili řadu zničených paměťových a komunikačních zařízení včetně počítačových disků či mobilních telefonů.

Kvůli množství více než 6000 nábojů, několika střelných zbraní a více než desítky takzvaných trubkových bomb, které měl pár při sobě či v domě, se policisté rovněž snaží zjistit, zda neplánoval další útoky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!