Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo zapůjčí Česku originál mnichovské dohody

Svět

  16:33
SOFIA - Německo zapůjčí do České republiky originál mnichovské dohody, jednoho z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie. Ministr zahraničí Martin Stropnický to prohlásil po schůzce s německým protějškem Sigmarem Gabrielem na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. USA na výstavu ke vzniku republiky půjčí Pittsburskou dohodu.

Adolf Hitler při prohlídce jednoho z objektů československého lehkého opevnění dne 6. října 1938. Jedná o mírně vlevo sešikmený objekt N1/30/A-180, který se dodnes nachází v severních Čechách poblíž silnice mezi obcí Chřibská a Česká Kamenice. foto: Foto: archiv Vojenského historického ústavu Praha

„Velmi si vážím toho, že německá strana zapůjčí do České republiky originál Mnichovské dohody. Poděkoval jsem Sigmaru Gabrielovi,“ napsal Stropnický na twitteru. Uvedl také, že v rozhovoru s německým ministrem zahraničí ocenil skvělou úroveň česko-německých vztahů a zdůraznil význam strategického dialogu mezi oběma státy. Jednali v hlavním městě Bulharska, které v tomto pololetí unii předsedá.

Předseda německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel během předvolební kampaně.
Adolf Hitler při prohlídce československého opevnění, které padlo do rukou Němců.

 „Naším společným cílem je další prohloubení strategické spolupráce, a to i v rámci EU,“ dodal.

Dohoda, kterou 30. září 1938 podepsali v bavorské metropoli zástupci Británie, Francie, Itálie a Německa, přinutila tehdejší Československo, které k jednání nebylo přizváno, vzdát se opevněného pohraničí obývaného sudetskými Němci. Byla jedním z klíčových milníků v dějinách Československa, které vzniklo před 100 lety.

Před deseti lety byly v Národním muzeu v Praze vystaveny tři originály mnichovské dohody; francouzský exemplář byl zřejmě ztracen. Součástí dokumentů, které si na několik let po válce odvezli Američané, byly také původní mapy sloužící k upřesnění územních požadavků nacistického Německa vůči tehdejšímu Československu. Vzácné dokumenty byly pojištěny na částku v řádech milionů korun a jejich vystavení v trezorové vitríně provázela přísná bezpečnostní opatření. Hlídal je kamerový systém i nepřetržitá ostraha. Výstavu vidělo přes čtvrt milionu lidí.

USA na výstavu ke vzniku republiky půjčí Pittsburskou dohodu

Na společné česko-slovenské a slovensko-české výstavě, která bude stěžejním bodem oslav 100. výročí založení Československa, by měla být vystavena i Pittsburská dohoda. Základní dokument vzniku československé státnosti zapůjčí do Česka Spojené státy. 

Uvedlo to na svém webu ministerstvo kultury. Ministr v demisi Ilja Šmíd ve čtvrtek přijal v Nostickém paláci amerického velvyslance Stephena Kinga. „Ministr kultury poděkoval americké straně za ochotu zapůjčit tento významný dokument České republice,“ uvádí úřad.

Pittsburskou dohodu podepsali 30. května 1918 v Pittsburghu zástupci českých a slovenských krajanských organizací a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Schválili v ní spojení obou národů v jednom státě. Dokument pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti setrvání v rakousko-uherském císařství a přejí si vznik společného státu s Čechy. Naposledy byla k vystavení v Česku zapůjčena před deseti lety.

Na oslavy 100. výročí vzniku Československa, připomínku 50. výročí pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy a roku 1993, od kterého je Česko samostatným státem, věnuje stát přes 400 milionů korun. Peníze začaly jednotlivé vládní úřady čerpat už loni. Počítá se s celkem 172 akcemi. Nejvíce projektů, 66, plánují uspořádat organizace spadající pod ministerstvo kultury, 46 projektů připravuje obrana.

Klíčovým projektem oslav je společná česko-slovenská výstava. Za českou stranu ji garantuje Národní muzeum, v jehož opravené historické budově se výstava uskuteční. Partnery jsou Slovenské národní muzeum a Slovenská národní galerie.

Stému výročí vzniku Československa věnuje koncert pod širým nebem Česká filharmonie. V koncertním provedení uvede Janáčkovu operu Liška Bystrouška v Praze a v New Yorku a připraví výstavu o Bedřichu Smetanovi. Ministr Šmíd na dnešním setkání s americkým velvyslancem uvedl, že ho těší velký zájem amerických posluchačů o českou hudbu, zvláště o dílo Antonína Dvořáka.

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat