29. února 2012 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strůjce atentátu na Putina prý mučily tajné služby

Zadržený Adam Osmajev.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadržený Adam Osmajev. |

MOSKVA Ruským tiskem se začínají šířit pochyby o zmařeném atentátu na favorita nadcházejících prezidentských voleb Vladimíra Putina. List The Moscow Times s odvoláním na odborníky uvedl, že dva údajní strůjci útoku byli mučeni. Právník obou mužů proces označil za akci ruské tajné služby.

Záběry se zadrženým Čečencem Adamem Osmajevem a Kazachem Iljou Pjanzinem v pondělí večer přenášela ruská televize. Oba muži se na videu přiznávají k plánované vraždě Vladimíra Putina, ke které mělo dojít po nedělních prezidentských volbách během Putinovy cesty do Moskvy.

Putin před volbami vítězí nad teroristy

Samotný fakt, že se tato zpráva objevila necelý týden před volbami, je podle mnohých pozorovatelů přinejmenším podivný a spekuluje se o promyšleném tahu, který měl Putinovi zajistit další hlasy. "Podle mě je celý proces z 95 procent zkonstruován ruskou tajnou službou", řekl právník obou mužů Murad Musajev v interview pro list Moskevskij Komsomolec.

Záběry přinesly scénu z pokoje, do kterého vtrhly speciální jednotky. Na zemi leží těžce dýchající Osmajev s rozbitým obličejem a rány má pokryté zelenou desinfekcí. Později se jednatřicetiletý Čečenec dozná k plánovanému útoku. Jeho kumpán Pjanzin mluví váhavě a používá stejné fráze, ačkoliv oba muži vypovídají odděleně.

Podle lidskoprávních aktivistů není pochyb o tom, že byli mučeni. "Je to jasné jen z pohledu na ty fotky", cituje ruský deník Stanislava Dmitrijevského z organizace zabývajícím se mučením se sídlem v Nižném Novgorodu. Záběry se nezdají ani Taťáně Lokšinové z moskevské odnože Human Rights Watch. "Nemůžeme ale nic dělat, dokud neobdržíme lékařskou zprávu", řekla listu.   

V úterý se také objevila zpráva že Osmajev o Putinův život usiloval už v roce 2007. V květnu byl zadržen, aby byl později propuštěn pod podmínkou, že neopustí Rusko. Osmajev ale namísto toho odjel do Británie, píše deník Kommersant.

Neohrožený Putin
Podle státní televize právě v Londýně začal Osmajev s Pjanzinem promýšlet další atentát. Osmajev, který popchází z vlivné rodiny, v Británii studoval mezinárodní vztahy na prestižní soukromé univerzitě.

Ke zmařenému atentátu se včera v jihoruské Astrachani vyjádřil i Vladimír Putin. "Takové věci mi nikdy nepřekážely, ani nebudou překážet. Lidé, kteří jsou v mém postavení, s tím nebezpečím musí žít. Nesmíme se jich bát, ať se oni bojí nás," prohlásil s tím, že kvůli hrozbě atentátu ani nemění své pracovní plány, ani neposiluje svou ochranu.

jvJana Vrubelová

Najdete na Lidovky.cz