Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

V Súdánu zemřeli i tři členové OSN, sousední státy chtějí zprostředkovat mír

Svět

  7:45aktualizováno  17. dubna 1:26
V Súdánu pokračují boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Při násilných střetech přišlo od čtvrtka o život už 83 lidí, mezi nimi i tři pracovníci OS. Dalších téměř 1126 jich utrpělo zranění, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Státníci vyzývají k ukončení bojů. Egypt a Jižní Súdán se nabízejí jako zprostředkovatelé jednání o míru.

Hlavní část bojů mezi armádou a RSF propukla v sobotu, není proto zcela jasné, proč WHO zveřejnila čísla od čtvrtka. Ve státě na severovýchodě Afriky ale i v klidnějších dobách dochází opakovaně ke střetům.

WHO obě strany konfliktu vyzvala, aby respektovaly neutralitu zdravotnických zařízení a umožnily k nim přístup zraněným. Zvláště v hlavním městě je podle organizace situace pro doktory, sestry i pacienty velmi složitá a ohrožuje životy lidí, kteří nutně potřebují zdravotní péči.

Rada bezpečnosti OSN podle agentury DPA v neděli brzy ráno obě strany konfliktu vyzvala, aby zastavily boje a zahájily rozhovory k ukončení krize. Apelovala také na zajištění bezpečného přístupu pro humanitární pracovníky a ochrany zaměstnanců světové organizace.

Súdánská armáda a RSF se podle OSN dohodly na tříhodinovém humanitárním pozastavení bojů. Po kratičkém období relativního klidu ale obě strany dohodu ignorovaly a v Chartúmu a na dalších místech v zemi tak dál pokračují těžké boje, napsala agentura Reuters.

K okamžitému ukončení násilí v Súdánu vyzval šéf OSN António Guterres, který o situaci hovořil s vedením Africké unie, představiteli Egypta i obou znepřátelených stran v Súdánu.

Egypt a Jižní Súdán se později nabídli jako zprostředkovatelé jednání mezi súdánskou armádou a polovojenskými RSF. Podle prohlášení spolu v neděli telefonicky hovořili egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jeho jihosúdánský protějšek Salva Kiir. Obě země jsou nejvlivnějšími přímými sousedy Súdánu. Oba prezidenti vyzvali bojující strany v Súdánu, aby zvolily „hlas rozumu a mírového dialogu“.

Liga arabských států se v neděli mimořádně schází na žádost Egypta a Saúdské Arábie. Kvůli konfliktu oznámila na Twitteru mimořádné setkání také Rada pro mír a bezpečnost Africké unie.

Vyslanec OSN v africké zemi Volker Perthes také v neděli odpoledne oznámil, že v sobotních bojích byli zabiti tři humanitární pracovníci ze Světového potravinového programu v regionu Dárfúr na západě Súdánu, který je tradiční baštou RSF.

Střety propukly v sobotu v metropoli Chartúm, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky. Boje byly hlášeny mimo jiné z regionu Dárfúr na západě státu, ale třeba také z přístavního města Port Súdán na úplném východě země, která je zhruba pětkrát větší než Německo.

Nejsilnější boje se i v noci odehrávaly v Chartúmu, v jehož ulicích jsou rozmístěná děla a obrněná vozidla. Jedna z obyvatelek šestimilionové metropole NYT řekla, že se její rodina celou sobotu ukrývala doma, zatímco zvenku bylo z několika směrů slyšet boje. „Ani se nemůžeme podívat ven okolo domu, protože nevíme, co se stane,“ uvedla.

Při násilných střetech mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory...

Muhammad Hamdan Dagalo, který stojí v čele RSF, tvrdí, že milice ovládají většinu súdánských vojenských základen a podařilo se jim také získat přes 200 obrněných vozů. Jeho tvrzení ale není možné nezávisle ověřit a armáda ho popírá. Dala také najevo, že se silnými milicemi vyjednávat nebude. Chce, aby se rozpustily.

Ukončete boje, vyzývá USA i Rusko

Šéf americké diplomacie Antony Blinken v neděli na návštěvě Vietnamu v Hanoji řekl, že situace v Súdánu je nestálá. Existuje ale podle něj naděje, že se tam podaří dokončit přechod k civilní vládě.

„Naléhavě vyzýváme strany konfliktu, aby projevily politickou vůli a zdrženlivost a okamžitě podnikly kroky vedoucí k příměří,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva také uvedla, že za zvýšených bezpečnostních opatření i nadále funguje ruské velvyslanectví v Chartúmu.

Také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zapojené síly k okamžitému ukončení násilí. „Vyhrocení situaci jenom ztíží. Ochrana občanů je prioritou. Všichni pracovníci EU v zemi jsou v bezpečí,“ napsal Borrell na twitteru.

K uklidnění situace vyzval na twitteru i britský ministr zahraničí James Cleverly. „Pokračující násilí napříč Súdánem musí okamžitě přestat,“ uvedl šéf britské diplomacie.

Hluboce znepokojena vyhrocením konfliktu v Súdánu je také Saúdská Arábie. Její diplomacie armádu a milice vyzvala, aby místo konfliktu zvolily dialog. Po uklidnění krize volají také Spojené arabské emiráty. Jejich velvyslanectví v Chartúmu podle zpráv státních médií situace sleduje s velkými obavami a vyzývá k „nalezení mírumilovného řešení krize mezi zúčastněnými stranami,“ napsal server Al-Džazíra.

Současný vývoj je podle Reuters důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milic do armády. Velitel RSF a šéf armády Abdal Fattáh Burhán, který je de facto vládcem Súdánu, ještě v říjnu 2021 spolupracovali, když se jim v převratu podařilo dostat k moci. V posledních měsících se ale jejich cesty rozešly a oba se snažili posílit své mocenské postavení, zatímco řada zahraničních činitelů na ně vytvářela tlak, aby moc předali civilní vládě.

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Moc následně převzala dočasná vláda, v níž byli zastoupeni civilisté i vojáci. Armáda měla předloni na podzim moc předat civilistům, místo toho však provedla převrat.

Autoři: ,