Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nepoučili se z Afghánistánu, zemřeme. Opuštění Britové v Súdánu spílají vládě

Evakuovaní ze Súdánu vystupují z letadla na letecké základně ve Španělsku. (24. dubna 2023) foto: ČTK

Britští občané, kteří uvázli v Súdánu zmítaném konfliktem mezi armádou a polovojenskými jednotkami, obvinili vládu, že je opustila. Británie o víkendu evakuovala své diplomaty a jejich rodiny, ale varovala, že dokud nebude dosaženo příměří, je značně omezena ve své schopnosti pomoci dalším Britům. V zemi jich přitom zůstalo několik tisíc. V evakuaci svých občanů pokračují i další země. Dva Češi evakuovaní Německem už dorazili do Česka.
  18:37aktualizováno  20:02

Britské úřady se rozhodly evakuovat svůj diplomatický personál kvůli „konkrétním hrozbám“, uvedl ministr zahraničí James Cleverly. Vláda je podle něj „naprosto odhodlaná“ podporovat Brity v Súdánu, ale dokud boje neskončí, má téměř svázané ruce. Podle premiéra Rishiho Sunaka nicméně pokračují práce na zajištění bezpečnosti Britů, kteří v zemi zůstali.

Někteří britští občané, kteří se v Súdánu stále nacházejí, ale BBC řekli, že se cítí opuštěni. Mocenské boje mezi armádou a Jednotkami rychlé podpory (RSF) zasáhly metropoli Chartúm i jiné části země, což přispělo k horšící se humanitární situaci. Na některých místech nejde elektřina, mnohým docházejí zásoby potravin i vody a pokračují výpadky internetu.

Občané Spojeného království v Súdánu byli vyzváni, aby ministerstvu zahraničí sdělili, kde se nacházejí, pro případ, že bude k dispozici další pomoc.

Brit Amar Osman, který žije v Edinburghu, ale nyní se nachází v Súdánu, kam vyrazil na návštěvu rodiny před vypuknutím bojů, uvedl, že udělal, co mu úřady doporučily. Nikdo se ale podle něj zatím neozval. „Poté, co se všichni ti diplomaté dostali ven, máme pocit, že tady zemřeme,“ řekla jeho žena Fatima.

„Říkali jste, ať zůstaneme v krytu,“ zuří lidé

Mnoho Britů, kteří jsou stále uvězněni v Chartúmu, hovoří o své frustraci z omezené komunikace s úřady. Někteří vyjádřili pobouření nad tím, že jim bylo řečeno, aby zůstali v úkrytu, a kvůli tomu propásli příležitost nechat se letecky přepravit do bezpečí armádami jiných zemí.

Jednomu britskému podnikateli, který si nepřál být jmenován, se podařilo odletět s francouzským letadlem. Muž uvedl, že ví o několika dalších britských kolezích, kteří zůstali uvězněni v súdánském hlavním městě. Zacházení britských úřadů s nimi označil za „otřesné“.

Předseda obranného výboru britského parlamentu Tobias Ellwood uvedl, že vláda by se nyní měla zaměřit na „druhou fázi“ evakuace, aby zajistila, že ze země se dostanu všichni držitelé britských pasů, kteří tak chtějí učinit. Ellwood uvedl, že neví, kolik v zemi zůstalo Britů, ale že podle jeho informací se jich na ministerstvu zahraničí registrovalo přes tisícovku. A „klidně jich může být ještě několik tisíc“, řekl.

Šéfka zahraničního výboru Alicia Kearnsová uvedla, že Britů v Súdánu mohou být tři až čtyři tisíce. Vláda má podle ní povinnost dostat je ze země ven, a pokud to bude neuskutečnitelné, musí jim to včas říct, aby se sami rozhodli, jak postupovat. Dosavadní omezená komunikace úřadů podle ní „naznačuje, že od Afghánistánu se nikdo nepoučil“.

V Súdánu zůstávají čtyři češi

V evakucích svých občanů ze Sudánu během pondělka pokračují také další země. Dva Češi evakuovaní Německem už dorazili do Česka. „Oba čeští občané evakuovaní ze Súdánu na palubě německého speciálu již šťastně dorazili do Česka,“ informovala na Twitteru česká ambasáda v Berlíně. Podle českého ministerstva zahraničí jsou v Súdánu stále ještě čtyři Češi.

Některé evakuace se uskutečňují letecky, další z přístavního města u Rudého moře, které leží asi 800 kilometrů od metropole Chartúmu. Francie a Německo dnes uvedly, že se jim zatím podařilo ze Súdánu dostat přibližně 700 lidí. V Súdánu zbývá zhruba 200 německých občanů. Do Rudého moře v současnosti míří loď francouzského námořnictva.

Své občany ze Súdánu dostaly také Čína, Dánsko, Libanon, Itálie či Švédsko, Nizozemsko a Maďarsko. Úspěšnou leteckou evakuaci desítek lidí v pondělí potvrdily Japonsko a Jižní Korea.

OSN přemístila stovky zaměstnanců

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí uvedl, že organizace přesídlila z Chartúmu a dalších částí země stovky zaměstnanců a dalších lidí, kteří s ní spolupracují. OSN podle něj neplánuje ze země odejít a bude i nadále pracovat v Súdánu z jeho okolí na zajištění bezpečnosti súdánské populace. Guterres i americký ministr zahraničí Antony Blinken v ponděli uvedli, že nadále jednají s oběma stranami súdánského konfliktu.

Patnáct členů Rady bezpečnosti OSN při pondělním jednání v New Yorku Guterres vyzval k využití svého vlivu k tomu, aby přispěli k „ukončení násilí, znovunastolení pořádku a návratu Súdánu na cestu přechodu k demokracii“.

Guterres rovněž uvedl, že je v neustálém kontaktu s oběma bojujícími stranami a apeluje na ně, aby zastavili násilí a vrátili se k jednacímu stolu.

„Nadále jsme v přímém kontaktu s oběma stranami konfliktu a tlačíme na ně, aby rozšířili a prodloužili příměří,“ řekl také Blinken. Dodal, že jedná s velitelem armády generálem Abdal Fattáhem Burhánem i se šéfem polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) Muhammadem Hamdanem Dagalem.

Tisíce amerických občanů podle Blinkena mají zájem zemi opustit, většina z nich podle něj má dvojí občanství. Potvrdil, že USA jim poskytnou pomoc a usnadní odjezd ze země.

„Máme velké obavy ohledně přítomnosti Wagnerovy skupiny v Súdánu,“ uvedl pondělí rovněž Blinken. CNN v pátek s odkazem na nejmenované súdánské a regionální zdroje zveřejnila informace o tom, že Wagnerova skupina, kterou ovládá ruský miliardář Jevgenij Prigožin, dodala RSF rakety a další vybavení pro boj se súdánskou armádou. RSF to popřela.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!