Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Převrat v Súdánu si vyžádal desítky životů, polovojenské jednotky obsadily Chartúm

Svět

  12:11aktualizováno  22:54
Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) v sobotu oznámily, že převzaly kontrolu nad prezidentským palácem a mezinárodním letištěm v hlavním městě Chartúmu. Zahraniční agentury dění označují za zřejmý pokus o převrat. Armáda ale tvrdí, že informace polovojenských jednotek jsou lživé. Zemřelo nejméně 25 lidí.

Civilní politické strany vyzvaly mezinárodní a regionální komunitu, aby v Súdánu okamžitě pomohla zastavit krveprolití. Státy i organizace včetně USA, EU, Saúdské Arábie či Ruska vyzývají tamní armádu a milice k dialogu a ke klidu zbraní. Súdánské ozbrojené síly odmítly jakoukoliv možnost vyjednávání, dokud nebudou milice rozpuštěny.

Násilné střety v Súdánu si zatím vyžádaly nejméně 25 mrtvých a 183 zraněných, uvedlo sdružení lékařů. Není ale jasné, zda jsou oběti civilisté.

Boje se podle súdánských korespondentů stanice Al-Džazíra rozšířily i na jihozápad a střety mezi RSF a armádou jsou hlášeny i ze Severního Dárfúru. Situace je i po více než 12 hodinách bojů nepřehledná, uvedla stanice BBC.

Súdánský Chartúm poté, co súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF)...

České velvyslanectví v Káhiře nemá informace, že by události zasáhly i české občany. „Zastupitelský úřad v Káhiře, pod který Súdán spadá, situaci v zemi monitoruje a v tomto okamžiku nemá informace o tom, že by byli jakkoli negativně zasaženi čeští občané, kterých tam je navíc minimální množství,“ sdělil mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Britské velvyslanectví v Súdánu vyzvalo své občany, aby zůstali doma a nevycházeli. „Pozorně sledujeme situaci v Chartúmu a v okolí, ale i v dalších částech Súdánu, kde dochází k vojenským střetům,“ uvedlo velvyslanectví.

K uklidnění situace vyzval na Twitteru i britský ministr zahraničí James Cleverly. „Pokračující násilí napříč Súdánem musí okamžitě přestat,“ uvedl šéf britské diplomacie.

Ministr zahraničí USA Antony Blinken v sobotu prohlásil, že situace v Súdánu byla vždy „křehká“, ale stále trvá na tom, že existuje možnost dokončit přechod k civilní vládě.

Egypt vyjádřil vážné znepokojení nad pokračujícími střety v Súdánu a vyzval všechny strany ke zdrženlivosti, uvedlo v sobotním prohlášení ministerstvo zahraničí. Egyptský národní dopravce EgyptAir později také oznámil, že v důsledku nepokojů pozastavuje lety z Egypta do Chartúmu na 72 hodin.

V hlavním městě Súdánu i dalších městech se podle svědků od rána ozývala silná střelba. Současný vývoj následuje po několika dnech napětí mezi armádou a RSF, které vyvolalo obavy z konfrontace. Rozpory mezi oběma stranami vypluly na povrch ve čtvrtek, kdy armáda uvedla, že nedávné přesuny RSF se uskutečnily bez koordinace a byly nezákonné.

Reportér agentury Reuters uvedl, že v ulicích hlavního města viděl rozmístěná děla a obrněná vozidla a slyšel zvuk palby z těžkých zbraní poblíž velitelství i armády RSF. Armáda tvrdí, že RSF se pokusila zaútočit na její jednotky v několika pozicích. RSF naopak tvrdí, že její jednotky byly napadeny armádou.

Chaotické události na zemi ovlivnily i leteckou dopravu. Civilní letadla na trase do Chartúmu byla podle agentury AP odkloněna nebo byly jejich naplánované cesty zrušeny. Dopravce Saúdské Arábie Saudi Arabian Airlines uvedl, že jedno z jeho letadel se v Chartúmu ocitlo pod palbou. Cestující i posádka se podle něj bezpečně přesunuli na saúdskoarabské velvyslanectví. Letecké spojení mezi Súdánem a Saúdskou Arábií bylo až do odvolání zastaveno, Egypt spojení s Chartúmem přerušil na 72 hodin.

Dlouhodobá konfrontace mezi RSF a súdánskou armádou by mohla znamenat prodloužení sporů v zemi, která se už potýká s hospodářským kolapsem a kmenovým násilím. Súdán se snaží po mocenských bojích a vojenských převratech vrátit k civilní vládě.

Neshody mezi oběma stranami zpozdily podpis rámcové dohody o ustanovení civilní přechodné vlády mezi armádou a prodemokratickou skupinou. Ta dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů a varovala, že střety Súdán uvrhnou „na pokraj úplného kolapsu“.

V čele RSF stojí bývalý vůdce milic generál Muhammad Hamdan Dagalo. Ten se postavil do čela plánovaného přechodu k demokracii, čímž znepokojil své kolegy z vojenské správy. RSF společně s armádou svrhla v roce 2019 dlouho vládnoucího autokrata Umara Bašíra a vůdce RSF je od roku 2019 zástupcem lídra vládnoucí suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi. Ten je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, v jejímž čele stojí Burhán.

Autoři: ,
Témata: Súdán, palác

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...