Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sudetští Němci poprvé ocení Němce a Čecha naráz. Cenu Karla IV. dostane Rouček

Bývalý europoslanec Libor Rouček. (22. dubna 2015) foto: ČTK

Evropskou cenu Karla IV. obdrží od Sudetoněmeckého krajanského sdružení poprvé v historii Němec a Čech zároveň. Na květnovém sjezdu spolku v bavorském Řezně udělí ocenění českému sociálnímu demokratovi Liborovi Roučkovi a německému diplomatovi Christianu Schmidtovi. Informuje o tom dnešní vydání sudetoněmeckého týdeníku Sudetendeutsche Zeitung. Týdeník je oficiálním tiskem SL.
  7:05

„Vyznamenáním Christiana Schmidta a Dr. Libora Roučka to bude poprvé, kdy sudetoněmeckou Karlovu cenu dostanou společně Němec s Čechem,“ napsal v článku šéfredaktor týdeníku Torsten Fricke.

Rouček, který v minulosti působil jako místopředseda Evropského parlamentu, je na sudetoněmeckých sjezdech pravidelným hostem. Schmidt je od roku 2021 vysokým představitelem mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu.

Nejvyšší sudetoněmecké ocenění, které nese název po českém králi a římském císaři Karlu IV., je propůjčováno za zvláštní přínos k porozumění mezi národy střední Evropy. Cena se uděluje každoročně od roku 1958, kdy ji dostal někdejší československý generál a exilový politik Lev Prchala.

Cenu dostali v minulosti například vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, narozený v Čechách, německý exprezident Karl Carstens, někdejší bavorští premiéři Edmund Stoiber a Horst Seehofer, německo-český politik Milan Horáček, český publicista Petr Uhl nebo pamětník holokaustu, novojičínský rodák Max Mannheimer.

V loňském roce sudetští Němci ocenili ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o rok dříve cenu dostal bývalý český ministr kultury Daniel Herman.

Cenu předávají sudetští Němci tradičně na svém sjezdu, který se letos koná od 26. do 28. května v bavorském Řezně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!