Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zastavíme úbytek lesů, slíbí státy včetně Brazílie. Dají na to miliardy, dohodli se na konferenci o klimatu

Officers from Brazil's environmental police force, Instituto Brasileiro do Meio Ambiente (IBAMA), guard a yard filled with trees which were illegally logged from the Amazon rainforest during the "Hileia Patria" operation against illegal sawmills and loggers in the Alto Guama River indigenous reserve in Nova Esperanca do Piria, Para State, September 25, 2013. The Amazon rainforest is being eaten away at by deforestation, much of which takes place as areas are burnt by large fires to clear land for agriculture. Initial data from Brazil's space agency suggests that destruction of the vast rainforest - the largest in the world - spiked by more than a third over the past year, wiping out an area more than twice the size of the city of Los Angeles. If the figures are borne out by follow-up data, they would confirm fears of scientists and environmental activists who warn that farming, mining and Amazon infrastructure projects, coupled with changes to Brazil's long-standing environmental policies, are reversing progress made against deforestation. Environmental issues will be under the spotlight as a United Nations Climate Change Conference opens in Warsaw, Poland on November 11. foto: Nacho Doce, Ricardo MoraesReuters

Světoví lídři se v úterý chystají na klimatické konferenci COP26 ve skotském Glasgow podepsat dohodu pro zvrácení úbytku světových lesů do roku 2030. Hodlá se k ní připojit přes 100 států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky. Na klimatické konferenci opět promluví světoví státníci, projev má i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
  10:44

V ujednání se země hodlají zavázat k poskytnutí zhruba 19,2 miliardy dolarů (asi 423 miliard Kč) z veřejných i soukromých zdrojů na ochranu a obnovu lesů, boj s požáry a podporu původních obyvatel. Na území států, které se chystají přistoupit k dohodě, leží celkem asi 85 procent světových lesů.

Vlády 28 zemí se také chtějí zavázat k eliminování negativního dopadu světového obchodu s potravinami, jako jsou palmový olej, sója či kakao, na úbytek lesů.

USA, Británie, Norsko, Německo, Nizozemsko a 17 soukromých sponzorů kromě toho v pondělí podle agentury AP oznámili záměr poskytnout v příštích čtyřech letech 1,7 miliardy dolarů (37 miliard Kč) na pomoc původním obyvatelům žijících v tropických lesích. Prostředky mají pomoci ochránit a posílit práva původních obyvatel a místních komunit na půdu a využívání místních zdrojů.

Promluví i Čaputová

Na klimatické konferenci OSN v Glasgow druhý den v řadě vystoupí vedoucí představitelé jednotlivých zemí, aby v krátkosti představili plány své plány na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, monacký kníže Albert II., srbský prezident Aleksandar Vučič či japonský premiér Fumio Kišida.

Klimatickou konferenci v pondělí provázely organizační problémy. Před branami areálu v Glasgow se tvořily fronty stovek až tisíců delegátů a novinářů, kteří čekali na vstup do budovy, kde vystoupili světoví lídři včetně amerického prezidenta Joea Bidena, německé kancléřky Angely Merkelové či britského premiéra Borise Johnsona a českého premiéra Andreje Babiše.

Burcování z klimatického summitu. Johnson se opřel o Bonda, Biden o drahý proud

Zatímco Biden apeloval na diverzifikaci energetických zdrojů a rozvíjení čisté energetiky, Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro výrobu elektřiny. Spolu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou také vybídla ke globálnímu zpoplatnění emisí skleníkových plynů. Český předseda vlády kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55. 

Babiš účastníky konference vyzval, aby se ke klimatické politice začalo přistupovat bez ideologie, kriticky a racionálně. Britská královna Alžběta II. ve videu vzkázala světovým lídrům, aby projevili více státnictví a mysleli na budoucí generace.

Konference OSN o změnách klimatu COP26 bude pokračovat do 12. listopadu. Hlavy států a vlád se účastní jen prvních dvou dnů schůzky, během kterých jednají o konkrétních cílech v boji proti globálnímu oteplování, obnovitelných zdrojích energie, ochraně přírody.

Autoři: ,