19. října 2017 21:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit EU má v prosinci řešit reformu unijního azylového systému

Předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci k Brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci k Brexitu. | foto: Reuters

BRUSEL Prosincový summit Evropské unie se bude zabývat reformou unijního azylového systému. Novinářům to po první části čtvrtečního summitu EU v Bruselu řekl předseda schůzky Donald Tusk. Země o věci neúspěšně diskutují už déle než rok, podle Tuska bude nyní cílem nalézt shodu v této otázce v první polovině příštího roku.

Za bulharského předsednictví EU se tak státy pokusí překonat nynější zásadní rozdíly především v pohledu na trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl. Ten Evropská komise do reformy zapracovala jako poslední možnost pro případ, že by některý členský stát musel čelit náhlému přívalu velkého počtu migrantů. Česko a další státy ze středu a východu Evropy podobné řešení dlouhodobě odmítají.

Evropská komise reformu takzvaného dublinského systému, který upravuje azylová řízení v EU, nabídla v květnu 2016. Migrační krize v roce 2015 totiž ukázala, že stávající pravidla nevyhovují.

Český premiér Bohuslav Sobotka před novináři zdůraznil, že cílem je nyní hledat „konsensuální řešení“ v rámci Evropské rady (summitu EU) a on tuto zmínku vítá. To podle něj dává zemím visegrádské skupiny šanci nepřipustit právě vznik trvalého přerozdělovacího kvótového mechanismu.

Nikdo z účastníků čtvrteční diskuse podle Sobotky nekladl důraz na otázku kvót, která v roce 2015 výrazným způsobem rozdělila unijní země. „Nezaznělo žádné vystoupení, které by nějakým způsobem kritizovalo země V4 v oblasti kvót, nebo které by kvóty kladlo jako klíčovou část reformy azylové politiky,“ uvedl český premiér. Důraz byl spíše kladen na řešení situace v zemích původu a tranzitu.

Kvůli neochotě ČR, Maďarska a Polska přebírat žadatele o azyl v už skončeném jednorázovém přerozdělovacím mechanismu by mohla Evropská komise tuto trojici zemí poslat k unijnímu soudu.

„V tuto chvíli se předpokládá, že během příštích sedmi až osmi měsíců by se Evropa měla věnovat změnám v azylové politice,“ poznamenal Sobotka. Migrace byla podle něj ve čtvrtek nejdůležitějším bodem unijní schůzky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz