Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit NATO byl plný sporů, skončil ale smírem. Macron s provokací uspěl, píší v zahraničí

Francouzský prezident Emanuel Macron se zdraví s generálním tajemníkem NATO... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emanuel Macron se zdraví s generálním tajemníkem NATO... | foto: Reuters

LONDÝN Summit Severoatlantické aliance se nesl ve znamení sporů členských států, skončil ale smírem. Ve čtvrtečních komentářích k úterní a středeční vrcholné schůzce to píší evropská média. Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyšla francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi provokace s „mozkovou smrtí“ aliance, neboť po ní americký prezident Donald Trump „objevil svou lásku k NATO“.

Rakouský Der Standard kritizuje, že se lídři soustředili na věci nepodstatné a pominuli důležité otázky.

„Summit NATO se nesl ve znamení velkých názorových rozdílů mezi spojenci,“ napsal španělský list El País. Podle něj Severoatlantická aliance hledá novou definici již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem rozporů uvnitř NATO se nyní stal spor Macrona s Trumpem.

Podle belgického listu De Standaard vyvolal „ostré reakce“ nedávný výrok francouzského prezidenta, který řekl, že NATO se nachází ve stavu „mozkové smrti“. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ale v komentáři píše, že Macronovi jeho provokace zjevně vyšla. Trump totiž podle něj na summitu v Londýně vystupoval jako ochránce aliance, „jejíž hodnotu v minulých letech otevřeně zpochybňoval“. „Nyní se Trump o NATO vyjadřoval téměř, jako by k němu zahořel láskou,“ napsal FAZ.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií.

Řada evropských listů sice píše, že summitu dominovaly spory Trumpa s Macronem či ohlášená turecká blokáda plánů na obranu Pobaltí a Polska, nakonec ale aliance své spory aspoň načas odložila stranou. Podle nizozemského listu De Volkskrant se členové NATO poté, co zmizel nepřítel v podobě Sovětského svazu, častěji a ostřeji hádají. „Ale i tentokrát konflikty na okamžik urovnali,“ napsal list.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung londýnský summit dokázal, „že NATO není ani ochromené, ani pacientem v posledním stádiu“. „Krize důvěry je ale nepřehlédnutelná,“ uvedl prestižní deník. „Stejně jako v uplynulých 70 letech i v Londýně NATO pokročilo. Prohádalo se do budoucnosti,“ doplnil.

Rakouský list Der Standard ale pokrok dosažený na summitu v Británii zpochybňuje. Podle něj se lídři NATO soustředili na nepodstatné věci. „To dává za pravdu výzvám k reformě aliance,“ doplnil.

Polský list Rzeczpospolita přirovnává summit NATO k akčnímu filmu. „Na poslední chvíli přestřihli ten správný drát. A bomba, která mohla odpálit základy NATO, nevybuchla,“ napsal. „Další bomby ale tikají... A čím silnější (členská) země je, tím může tikání naslouchat s větším klidem,“ doplnila Rzeczpospolita.

Podle serveru německé veřejnoprávní stanice ARD prezidenti velkých členských zemí - USA, Francie a Turecka - sledují tvrdě své cíle, „s malými ohledy na své spojence“. „Hluboké příkopy se nepodařilo zasypat,“ píše se v tomto komentáři.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!