Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman kvůli sněmovně nestíhá začátek summitu NATO, zaskočí za něj Babiš

Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident Miloš Zeman loni musel kvůli únavě část programu summitu NATO v Bruselu vynechat – při projevech, které bylo nutné absolvovat ve stoje, chyběl. A několik bodů letošní vrcholné bruselské schůzky Severoatlantické aliance bude muset Zeman oželet i ve čtvrtek.

Prezident absolvuje perné dopoledne ve sněmovně, kde bude hájit druhou vládu premiéra Andreje Babiše, která si jde pro důvěru poslanců. Slavnostní úvod summitu tak nestihne.

Zeman vynechá společnou prohlídku nového aliančního sídla, úvodní projev generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a pravděpodobně bude chybět i během průletu společné letky. V ní se přitom objeví i tři stroje české armády – bitevní vrtulníky Mi-24/35 a transportní helikoptéra Mi-171.

Dorazit chce Zeman do Bruselu těsně před řazením na tradiční „family photo“. Prezidentův itinerář je i tak napjatý. Před Poslaneckou sněmovnu chce zítra předstoupit v půl desáté dopoledne.

Řečnit ale nemůže dlouho. Nejpozději v 11.30 musí armádním speciálem odletět do Bruselu, aby deset minut před druhou stíhal společnou fotografii všech 29 lídrů členských zemí Aliance. Další program již prý ohrožen není.

„Odpolední plenární jednání a samozřejmě také pracovní večeři nejvyšších představitelů států a vlád zemí NATO stíháme,“ říká šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Hamáček pošle náměstka

Jenže paralelně s večeří státníků, která probíhá v utajeném režimu, proběhne také rokování na úrovni ministrů zahraničí. A tady je třeba počítat s jinou českou absencí. Právě kvůli nejistému průběhu hlasování o důvěře vládě svou účast již odřekl nový šéf české diplomacie Jan Hamáček.

„Nepředpokládám, že by hlasování skončilo tak, abych se mohl zúčastnit večeře. Informoval jsem o tom generálního tajemníka NATO,“ vysvětlil LN Hamáček s tím, že ho na večerním jednání zastoupí náměstek Ivo Šrámek.

Čtvrteční rokování, kde se bude řešit zejména spolupráce NATO s Gruzií a Ukrajinou v Černomoří, by již Hamáček měl stíhat.

To bude v Bruselu pro změnu už chybět Zeman, který se chce ještě ve středu v noci po společné večeři vrátit do Prahy. Českou delegaci tak ve čtvrtek povede premiér Babiš.

Summit má na programu dvě „české“ otázky

Z českého pohledu bude alianční summit řešit dva problémy, které zejména pro Zemana nijak příjemné nejsou.

První se týká armádních výdajů, v nichž je Česko v tabulce zemí NATO vztažené k hrubému domácímu produktu páté odzadu. Loni šlo na obranu 1,05 % HDP, což je hluboko pod dvěma procenty, k nimž se Česko společně s ostatními zeměmi Aliance zavázalo v roce 2002 na summitu v Praze.

Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku.

Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku.

Na zvýšení výdajů tlačí zejména americký prezident Donald Trump, který dva týdny před summitem rozeslal varovné dopisy celkem devíti zemím NATO. Napsal v nich, že nedostatek peněz je pro Spojené státy vážným problémem. Česko ovšem adresátem listu nebylo.

„V Bruselu prezident zopakuje, že v roce 2024 se těm dvěma procentům přiblížíme. Pro nás je důležité, že Američané tento cíl nijak nerozporují,“ řekl LN vojenský expert podílející se na přípravě české pozice na bruselském summitu.

Smířlivé Česko

Podstatnějším problémem pro Zemana bude otázka Ruska. Zejména Německo by rádo na program dostalo kritiku expanzivního chování Kremlu. „Samozřejmě, že chceme mít s Ruskem rozumné vztahy, a proto také jednáme ve formátu Rady NATO-Rusko. Zároveň ale musíme ukázat, že se umíme ubránit,“ řekla o víkendu německá kancléřka Angela Merkelová.

Agendu odstrašení ale Hrad prosazovat nechce. Zeman bude proto klást důraz na druhou linii alianční politiky – a tou je dialog s Kremlem. „Česko patří mezi smířlivé země, které nechtějí spolupráci s Ruskem nějak hrotit zbytečně agresivní kritikou,“ dodal zdroj LN.

Summit NATO by měl také předat pomyslnou pozvánku do klubu Makedonii a vyhlásit novou výcvikovou misi v Iráku. Oba kroky Česko podporuje.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...