Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zeman kvůli sněmovně nestíhá začátek summitu NATO, zaskočí za něj Babiš

Svět

  6:00
Prezident Miloš Zeman loni musel kvůli únavě část programu summitu NATO v Bruselu vynechat – při projevech, které bylo nutné absolvovat ve stoje, chyběl. A několik bodů letošní vrcholné bruselské schůzky Severoatlantické aliance bude muset Zeman oželet i ve čtvrtek.

Miloš Zeman na sjezdu KSČM. foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident absolvuje perné dopoledne ve sněmovně, kde bude hájit druhou vládu premiéra Andreje Babiše, která si jde pro důvěru poslanců. Slavnostní úvod summitu tak nestihne.

Zeman vynechá společnou prohlídku nového aliančního sídla, úvodní projev generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a pravděpodobně bude chybět i během průletu společné letky. V ní se přitom objeví i tři stroje české armády – bitevní vrtulníky Mi-24/35 a transportní helikoptéra Mi-171.

Maďaři proti nám tvrdě bojovali, na rozdíl od vás, říká ruský historik. Zorganizoval fórum pod záštitou Zemana

Dorazit chce Zeman do Bruselu těsně před řazením na tradiční „family photo“. Prezidentův itinerář je i tak napjatý. Před Poslaneckou sněmovnu chce zítra předstoupit v půl desáté dopoledne.

Řečnit ale nemůže dlouho. Nejpozději v 11.30 musí armádním speciálem odletět do Bruselu, aby deset minut před druhou stíhal společnou fotografii všech 29 lídrů členských zemí Aliance. Další program již prý ohrožen není.

„Odpolední plenární jednání a samozřejmě také pracovní večeři nejvyšších představitelů států a vlád zemí NATO stíháme,“ říká šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Hamáček pošle náměstka

Jenže paralelně s večeří státníků, která probíhá v utajeném režimu, proběhne také rokování na úrovni ministrů zahraničí. A tady je třeba počítat s jinou českou absencí. Právě kvůli nejistému průběhu hlasování o důvěře vládě svou účast již odřekl nový šéf české diplomacie Jan Hamáček.

Generál Pavel končí v čele NATO. Vystřídá ho britský maršál Peach

„Nepředpokládám, že by hlasování skončilo tak, abych se mohl zúčastnit večeře. Informoval jsem o tom generálního tajemníka NATO,“ vysvětlil LN Hamáček s tím, že ho na večerním jednání zastoupí náměstek Ivo Šrámek.

Čtvrteční rokování, kde se bude řešit zejména spolupráce NATO s Gruzií a Ukrajinou v Černomoří, by již Hamáček měl stíhat.

To bude v Bruselu pro změnu už chybět Zeman, který se chce ještě ve středu v noci po společné večeři vrátit do Prahy. Českou delegaci tak ve čtvrtek povede premiér Babiš.

Summit má na programu dvě „české“ otázky

Z českého pohledu bude alianční summit řešit dva problémy, které zejména pro Zemana nijak příjemné nejsou.

První se týká armádních výdajů, v nichž je Česko v tabulce zemí NATO vztažené k hrubému domácímu produktu páté odzadu. Loni šlo na obranu 1,05 % HDP, což je hluboko pod dvěma procenty, k nimž se Česko společně s ostatními zeměmi Aliance zavázalo v roce 2002 na summitu v Praze.

Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku.

Na zvýšení výdajů tlačí zejména americký prezident Donald Trump, který dva týdny před summitem rozeslal varovné dopisy celkem devíti zemím NATO. Napsal v nich, že nedostatek peněz je pro Spojené státy vážným problémem. Česko ovšem adresátem listu nebylo.

„V Bruselu prezident zopakuje, že v roce 2024 se těm dvěma procentům přiblížíme. Pro nás je důležité, že Američané tento cíl nijak nerozporují,“ řekl LN vojenský expert podílející se na přípravě české pozice na bruselském summitu.

Smířlivé Česko

Podstatnějším problémem pro Zemana bude otázka Ruska. Zejména Německo by rádo na program dostalo kritiku expanzivního chování Kremlu. „Samozřejmě, že chceme mít s Ruskem rozumné vztahy, a proto také jednáme ve formátu Rady NATO-Rusko. Zároveň ale musíme ukázat, že se umíme ubránit,“ řekla o víkendu německá kancléřka Angela Merkelová.

Prezidenti ‚východního křídla‘ NATO vyzvali k posílení jednotek. Z devíti hlav států chyběl pouze Zeman

Agendu odstrašení ale Hrad prosazovat nechce. Zeman bude proto klást důraz na druhou linii alianční politiky – a tou je dialog s Kremlem. „Česko patří mezi smířlivé země, které nechtějí spolupráci s Ruskem nějak hrotit zbytečně agresivní kritikou,“ dodal zdroj LN.

Summit NATO by měl také předat pomyslnou pozvánku do klubu Makedonii a vyhlásit novou výcvikovou misi v Iráku. Oba kroky Česko podporuje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!