8. června 2018 18:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidenti ‚východního křídla‘ NATO vyzvali k posílení jednotek. Z devíti hlav států chyběl pouze Zeman

Jeden chyběl. Setkání prezidentů devíti středo a východoevropských zemí  -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden chyběl. Setkání prezidentů devíti středo a východoevropských zemí -... | foto: AP

VARŠAVA Hlavy devíti států střední a východní Evropy v pátek ve Varšavě vybídly Severoatlantickou alianci, aby - po pozemních silách - posílila své „východní křídlo“ také o letecké a námořní jednotky. Uvedl to hostitel schůzky, polský prezident Andrzej Duda, jehož citovala tisková agentura PAP. Prezidenta Miloše Zemana ve Varšavě zastupoval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

NATO v reakci na ruskou anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014 rozmístilo v Pobaltí, Polsku, Bulharsku a Rumunsku své pozemní jednotky. Volání přidat k těmto silám i leteckou a námořní složku předchází dalšímu summitu aliance, který se sejde příští měsíc v Bruselu.

„Doufám, že naše společné prohlášení a shodný názor přispějí k tomu, že bude snadnější přijmout rozhodnutí na bruselském summitu,“ řekl Duda.

„Musíme posilovat schopnost odstrašení ve všech oblastech: na souši, ve vzduchu, na moři i v počítačovém prostoru,“ uvedl rumunský prezident Klaus Iohannis, vystupující na tiskové konferenci spolu s hostitelem.

Připravenost proti hybridní hrozbě

Deklarace vybízí alianční summit k posílení jednoty NATO a k připravenosti čelit „hybridní hrozbě“.

Právě „hybridní válka“, spojující dezinformace, ohrožení infrastruktury a skryté nasazení speciálních sil, umožnila Rusku anektovat Krym, poznamenala agentura AFP.

Představitelé Bulharska, Česka, Estonska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska a Slovenska ve Varšavě také potvrdili postoj NATO spojující odstrašování s otevřeností k politickému dialogu, a rovněž závazek vynakládat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Podle rumunského prezidenta jsou vzpomínaná dvě procenta „investicí do vlastní bezpečnosti“ a současně jde o příklad solidárního přístupu v rámci aliance.

„Pokud budeme jednotní, budeme velice silní. Pokud začneme východní křídlo dělit na menší kousky, bude mnohem těžší zajistit bezpečnost,“ řekl rumunský prezident o spolupráci devíti států.

Česko podle programového prohlášení vznikající vlády chce výdaje zvyšovat postupně a v roce 2021 chce investovat do obrany 1,4 procenta HDP, nyní je to zhruba jedno procento.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz