Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédským Göteborgem otřásl výbuch. Plyn to není, řekli hasiči v migrantské čtvrti

Svět

  11:44aktualizováno  13:29
Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Policie už vyloučila únik plynu a dodala, že zřejmě nešlo o nehodu, informovala švédská média. Město dlouhodobě sužují zločinecké gangy.

Exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuovalo se několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. A na dvorku pak lidé oslavovali, že se jim to podařilo. 

Podle aktuálních údajů skončilo v nemocnici 16 zraněných ve věku od deseti do osmdesáti let. Mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové řekla, že stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, je vážný.

Výbuch v centru Göteborgu nastal krátce před pátou hodinou ráno. Příčina stále není jasná. Podle policie však nevybuchl plyn. Nejmenovaný policejní zdroj pro místní list GP prohlásil, že před jeden ze vchodů do domu mohl někdo dát výbušné zařízení. Velitel záchranných operací Pile agentuře AFP řekl, že dům nebyl napojený na rozvod plynu.

Úřady nyní kvůli silnému kouři radí občanům, aby zavřeli okna, nevětrali a nevycházeli ze svých domovů. Stavba se nachází v původně dělnické čtvrti Annedal. Město dlouhodobě sužuje vyšší kriminalita související vesměs s rostoucím podílem imigrantů původem z jiných světadílů.

Autoři: ,
Témata: Göteborg, výbuch