Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švédsko může rozšířit NATO do summitu, řekl po schůzce s Erdoganem Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přichází na radnici v Oslu během neformálního zasedání ministrů zahraničí NATO. (1. června 2023) foto: Reuters

Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance (NATO) ještě před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Oznámil také, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.
  16:30aktualizováno  22:08

Stoltenberg podle agentury Reuters v neděli uvedl, že „je stále čas“, aby Švédsko vstoupilo do NATO do červencového summitu. Stockholm podle něj udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky.

Ankara tvrdí, že jí vadí zejména nedostatečný postup Stockholmu proti „teroristům“. Jimi označuje kritiky tureckého režimu, často s prokurdskými postoji, a viní je z napojení na kurdské radikální skupiny.

Stoltenberg v neděli ukončil dvoudenní návštěvu Turecka, kde se v sobotu s řadou šéfů států a vlád z různých částí světa zúčastnil Erdoganovy inaugurace na další pětileté období. V neděli pak s tureckým prezidentem jednal v Istanbulu. Turecká vláda k obsahu schůzky neposkytla zatím informace, napsal po jejím skončení místní provládní deník Daily Sabah.

„Nechceme NATO“

Stovky lidí v neděli demonstrovaly ve Stockholmu proti vstupu Švédska do NATO. Demonstraci nazvanou „Nechceme NATO, nechceme Erdoganovy zákony ve Švédsku“ uspořádalo hnutí nazvané Aliance proti NATO, která zastřešuje směsici kurdských organizací, levicových skupin, anarchistů, mládežnických a klimatických aktivistů a lidí, kteří jsou proti novým švédským protiteroristickým zákonům, jež vstoupily v platnost na začátku června, popsala AP.

Ta zároveň připomíná, že při lednovém protestu jeden z aktivistů spálil ve Švédsku muslimskou posvátnou knihu korán, což pozastavilo jednání o členství Švédska v Severoatlantické alianci. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Stockholmu tehdy sdělil, že kvůli demonstracím prokurdských skupin a odpůrců islámu nemůže počítat s tureckou podporou vstupu do NATO.

„Víme, že to Erdogan sleduje a ... v minulosti ho tyto věci velmi rozzlobily, takže s největší pravděpodobností se od něj dočkáme stejné reakce a vstup Švédska do NATO ještě více oddálíme,“ uvedl nyní mluvčí Aliance proti NATO Tomas Pettersson.

Švédsko požádalo o vstup do NATO s další dlouho neutrální skandinávskou zemí Finskem po napadení Ukrajiny ruskou armádou loni v únoru. Finské členství turecký parlament schválil letos koncem března a Finsko se tak začátkem dubna stalo 31. členem Severoatlantické aliance. Vstup Švédska blokuje už jen Ankara a Budapešť.

Přesvědčit tureckou vládu k ratifikaci vstupu Švédska do NATO se snaží i americký prezident Joe Biden, který v pondělí s Erdoganem hovořil telefonicky. Podle Bílého domu Erdogan zmínil požadavek na dodávky amerických stíhaček F-16, což je podle analytiků další důvod tureckého zdržování ratifikace.

Do NATO už oficiálně vstoupilo Finsko:

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...