Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Rok 2023 je tady, nejdéle si lidé počkali na Americké Samoi

Svět

  10:06aktualizováno  1. ledna 2023 13:03
Starý rok je pryč, letopočet 2023 už mají ve všech obydlených i neobydlených částech světa. Jako poslední mu zamávali obyvatelé Americké Samoy, než došel na opuštěný Bakerův a Howlandův atol. Po dvou letech covidových opatření se konec roku nesl ve znamení bujarých oslav. Počátek ročního cyklu se v historii několikrát měnil a dodnes není po světě úplně jednotný.

Rok 2023 přišel v sobotu v jedenáct dopoledne středoevropského času (SEČ). Nový rok jako první přivítali obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Jako úplně první se roku 2023 dočkali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí ostrovního státu Kiribati. Změna roku tam nastala v sobotu v 11 hodin SEČ. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončilo ve 14:00 SEČ.

Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku.

V předchozích letech spolu s obyvateli Kiritimati začínali Nový rok slavit také obyvatelé Samoy. Protože však tento stát loni na rozdíl od minulých let na podzim neposunul o hodinu čas, dočkal se až ve 12:00 SEČ společně s Novým Zélandem a Královstvím Tonga.

Novoroční oslavy v Londýně (1. ledna 2023)

Ve dvě odpoledne vstoupila do nového roku Austrálie. V Sydney se na silvestrovský program s více než desetiminutovým ohňostrojem shromáždilo podél místního zálivu více než milion lidí. Z několika míst včetně světoznámé budovy opery odpálili technici přes 100 tisíc kusů pyrotechniky. V uplynulých dvou letech byla akce kvůli obavám ze šíření koronaviru zrušena.

Byl to „večírek, který si Sydney zasloužilo“, řekl listu The Sydney Morning Herald Stephen Gilby, který v největším australském městě dohlíží na organizaci významných akcí a festivalů. „Máme za sebou pár docela složitých let. Moc nás těší, že tento rok můžeme lidi zase přivítat na březích městského přístavu,“ uvedl.

Obnovení tradice přinesl večer také v novozélandském Aucklandu, kde pod věží Sky Tower davy lidí přihlížely odpočtu posledních sekund roku 2022 a následnému ohňostroji.

Skromné oslavy

V některých zemích však byly novoroční oslavy skromnější. Malajsijská vláda například zrušila ohňostroj v hlavním městě Kuala Lumpuru poté, co si sesuvy půdy v zemi vyžádaly několik desítek obětí obětí na životech a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Bez hlučných oslav se obešli také v bavorském městečku Marktl, rodišti emeritního papeže Benedikta XVI, který zemřel v sobotu ve věku 95 let. Bývalou hlavu katolické církve si poslední den loňského roku připomněly mimo jiné desítky křesťanů v kostele svatého Antonína Paduánského, největším katolickém svatostánku v tureckém městě Istanbul.

V 16:00 SEČ do roku 2023 vykročily oba korejské státy a Japonsko, hodinu poté následovala Čína a Filipíny. Tchaj-wan oslavil příchod nového roku ohňostrojem z mrakodrapu Tchaj-pej 101.

Čína se po uvolnění koronavirových opatření potýká se vzestupem počtu případů nákazy koronavirem. Mnozí Číňané na internetu psali, že kvůli tomuto vývoji nemají náladu oslavovat. Jiní však vyjádřili naději, že s novým rokem přijde návrat k běžnému životu.

Novoroční oslavy se konaly i ve městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej, kde se na konci roku 2019 objevily první případy covidu-19. „V podstatě se cítím optimisticky a stejně tak moji přátelé,“ uvedl devětadvacetiletý učitel Wu. „Hodně lidí chodí ven,“ řekl a dodal, že si je vědom, že nynější vlna nákaz postihne starší obyvatele, a zvláště ty s chatrným zdravím.

Na pohotovosti místní nemocnice Tchung-ťi se téhož dne táhla dlouhá fronta nemocných, napsala agentura Reuters. „Necítím se dobře. Jsem bez energie. Nemohu dýchat. Dříve jsem byla v dobrém zdravotním stavu. Byla jsem na rentgenu, aby mi zkontrolovali plíce. Tato nemocnice je hodně problematická, musí se dlouho čekat,“ uvedla dvaasedmdesátiletá žena.

V 18:00 SEČ začal nový rok v Thajsku, Vietnamu a Laosu, po nich následoval mimo jiné Bangladéš nebo Indie a Pákistán. Příchod nového roku oslavila v 21:00 SEČ i Dubaj, ohňostroje tam vypustili z nejvyšší budovy světa Burdž Chalífy.

V Madridu pro štěstí pojídali hrozny

Spolu s Tureckem oslavila nový rok ve 22:00 SEČ Moskva a části Ukrajiny. Česká republika oslavila vstup do roku 2023 ve stejné době jako Německo, Francie či Itálie. Elysejská pole v centru Paříže podle AFP opět zářila v plném lesku jako před pandemií a na silvestrovských oslavách se podle odhadu policie sešlo na půl milionu lidí.

Na náměstí Puerta del Sol v Madridu tisíce lidí tradičně pojídaly dvanáct kuliček hroznového vína během posledních 12 sekund roku 2022, poznamenala AFP s tím, že tento obřad, který má přinést štěstí v novém roce, dodržuje většina Španělů.

V 2:00 SEČ oslavilo nový rok Grónsko. V 1:00 SEČ načli nový kalendář 2023 také v Anglii, Irsku, Portugalsku a na Islandu. Londýn přivítal změnu letopočtu dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem, který tamní starosta Sadiq Khan označil za největší v Evropě. Bylo to poprvé od covidové pandemie, co se na nábřeží Temže k vítání Nového roku sešly velké davy.

Vyprodaná londýnská show připomněla výhru anglických fotbalistek na mistrovství Evropy či padesát let pochodů za práva sexuálních menšin London’s Pride. Symbolicky podpořila také Ukrajinu čelící ruské vojenské agresi. Obří kolo London Eye se totiž rozsvítilo v ukrajinských barvách, modré a žluté.

Představení vzdalo také poctu královně Alžbětě II., která zesnula v září, a zaznělo poselství krále Karla III. o nutnosti zachovat naší planetě budoucnost. Vstupenky si podle agentury AFP zakoupilo na 100 tisíc diváků. Asi 40 tisíc lidí se pak bavilo při sledování ohňostroje v Edinburghu ve Skotsku.

Naopak ve Scarborough v hrabství North Yorkshire ohňostroj zrušili. Přímořské město se tak rozhodlo poté, co se v přístavu objevil arktický mrož Thor. Městská rada ve Scarborough zrušila veselice na doporučení ochránců mořského života, kteří se obávali, že rachejtle by mohly Thora vystrašit.

Přes Spojené státy se nový rok přelil během nedělního dopoledne a v 11:00 SEČ se přidala i Havaj. Na newyorském náměstí Times Square davy lidí – a miliony u obrazovek – přihlížely tradičnímu spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru. Loni zde smělo být jen 15 tisíc lidí, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19. Tentokrát lidé museli čelit dešti a připravit se kvůli bezpečnostním kontrolám na dlouhé čekání, pokud si přáli mít místo s dobrým výhledem.

„V létě dělám plavčíka, takže se vody vůbec nebojím,“ řekl agentuře Reuters čtyřicetiletý mechanik Tommy Onolfo, který na náměstí prostál čtrnáct hodin. „Rok 2023 bude o tom, že se svět potřebuje vzpamatovat po covidu-19 a po válce na Ukrajině,“ řekl agentuře AP Arjun Singh, který také přihlížel podívané na Times Square.

Přes dva miliony lidí se sešly také na proslulé brazilské pláži Copacabana v Riu de Janeiro, oslavy přitom probíhaly bez jakýchkoli proticovidových pravidel. „Doufáme, že nová vláda se bude více starat o zdraví lidí,“ řekla AFP v narážce na nástup nového brazilského prezidenta do funkce Ana Carolina Rodriguesová, která se na oslavy oblékla do tradiční bílé.

Americká Samoa se změny letopočtu dočkala jako úplně poslední obydlené území v neděli v poledne. A v jednu odpoledne SEČ se letopočet změnil i na neobydleném Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Na Samoi už přitom mají 2. ledna.

Letopočet ve světě stále není jen jeden

Počátek nového ročního cyklu se v historii několikrát měnil a dodnes není po světě úplně jednotný, dnes asi nejrozšířenější 1. leden zavedli už v antickém Římě a katolická církev se k němu vrátila po zavedení gregoriánského kalendáře.

Zatímco současný ve světě nejrozšířenější kalendář vychází z doby oběhu Země kolem Slunce, ty starší ponejvíce vycházely ze sledování fází Měsíce. Lunární rok je však v porovnání se slunečním rokem kratší o 11 dnů, jeho začátky proto postupně procházely všemi ročními obdobími.

Datum 1. ledna stanovil tvůrce dodnes používaného gregoriánského kalendáře, papež Řehoř XIII., v roce 1582. Letopočet se datuje od údajného narození Ježíše Krista. Oficiální začátek nového roku však papežská stolice stanovila na první lednový den až od roku 1622 za Řehoře XV.

První leden sice dnes bere jako začátek roku většina zemí světa, v Číně se však Nový rok slaví mezi 21. lednem a 20. únorem v návaznosti na zimní slunovrat, Židé pak svůj Roš ha-šana slaví 162 dní po prvním dni svátku Pesach, což může být zhruba od začátku září do začátku října.

Kde slavíte nový rok?

celkem hlasů: 2479

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 2:00neděle 1. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

doma1341
neslavím964
v práci82
jinde58
v restauraci či v ulicích34
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!