Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět o zločinech v KLDR jen mluví a nic nedělá, říká severokorejský uprchlík

Sin Tong-hjuk je jediný člověk, který se narodil v severokorejském koncentračním táboře a podařilo se mu z něj utéct a podat o tom svědectví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sin Tong-hjuk je jediný člověk, který se narodil v severokorejském koncentračním táboře a podařilo se mu z něj utéct a podat o tom svědectví. | foto: © Reuters, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Mezinárodní společenství má tendenci vyhýbat se střetům, což je jeden z důvodů, proč svět neřeší porušování lidských práv a masakry politických vězňů v Severní Koreji. Státy o tomto problému jen mluví, ale nic nepodnikají. Takto ve středu kritizoval přístup mezinárodního společenství ke komunistické KLDR na konferenci k Ceně Václava Havla za lidská práva Sin Tong-hjuk, jediný známý Severokorejec, který vyrostl v tamním pracovním táboře a podařilo se mu z něj utéct. Vylíčil také drastické podmínky v táborech, kterým musí čelit i děti, jako byl on.

"Mezinárodní společenství má tendenci vyhýbat se střetům, a to je jeden z důvodů, proč se svět nezabývá Severní Koreou," soudí Sin, podle něhož se klíčové velmoci jako USA a Čína necítí KLDR ohroženy, jinak by konaly. Peking nebo Moskva Severní Koreu naopak podle něj podporují. "Dnes státy jen diskutují a k ničemu to nevede," postěžoval si mladý muž, který strávil prvních 24 let svého života v severokorejském táboře pro politické vězně. "Mezinárodní společenství hovoří o situaci lidských práv v KLDR už 20 let a přitom se nic nezměnilo," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Naší největší chybou je, že máme problém uvěřit (tomu, co se v KLDR děje) a také se dostatečně neumíme poučit z historie," tvrdí Sin, který po útěku z KLDR založil organizaci upozorňující na situaci v jeho rodné zemi. "Toto tragické porušování lidských práv se může stát i jinde, třeba v České republice," varoval.

NAPSALI JSME:

"Až lidé skutečně uvidí, jaké masakry se v Severní Koreji dějí a jejich pachatelé budou pohnáni k zodpovědnosti, tak se snad situaci změní," věří. Pro oběti režimu to podle něj ale bude už pozdě. "Nemá ani smysl potrestat (současného vůdce KLDR) Kim Čong-una, ani ho postavit před mezinárodní tribunál potom, co tolik lidé zemřelo," míní Sin, o jehož vyrůstání za plotem z ostnatých drátů pod proudem vysokého napětí a útěku z lágru vyšla kniha Útěk z Tábora 14.

Dnes na konferenci pořádané Knihovnou Václava Havla na své dětství a podmínky v severokorejských táborech také zavzpomínal. Dvakrát ročně tam podle něj probíhají veřejné popravy politických vězňů, jejichž účelem je zastrašit ostatní internované. Za zabití a bití vězňů prý nehrozí strážným žádný trest a s dětmi, ženami a starými lidmi se tam podle něj zachází jako se všemi ostatními vězni. Vylíčil i osobní zážitek z doby, kdy mu bylo sedm let a u jeho spolužačky ostraha našla pár zrníček jídla, za což ji zbila a dívka následně zemřela.

"Tento incident je jednou z mnoha strašlivých událostí, které se dějí v těchto táborech pro politické vězně," zdůraznil Sin. Opakovaně dění v KLDR přirovnal k nacistickému holokaustu nebo genocidě v Kambodži. "Je potřeba zabránit tomu, aby se takové věci dál děly," apeloval na účastníky konference.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY (45-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč