Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět od jádra odstupuje, Poláci plánují elektrárnu

Svět

  10:16
VARŠAVA - Polsko bylo jedinou socialistickou zemí, která nepostavila jadernou elektrárnu. Nyní se v Polsku plánuje její výstavba. Velká část Evropy však směřuje opačným směrem.
Jaderná elektrárna (ilustrační foro)

Jaderná elektrárna (ilustrační foro) foto: Shutterstock

V roce 1990 padlo po deseti letech definitivní rozhodnutí. V Polsku atomová elektrárna stát nebude. Léta stavěná elektrárna v Zarnowieci na severu Polska u pobřeží Baltu byla ponechána svému osudu a dodnes tam stojí její betonové torzo.

Poláci, kteří tehdy výstavbu ukončili z ekonomických důvodů i kvůli velkému odporu veřejnosti, se ale k jaderné energetice začali znovu vracet. V Zarnowieci má být vybudována atomová elektrárna s několika tisíci megawattovými bloky do roku 2020, plány na výstavbu dalších atomových elektráren ohlásila energetická společnost Tauron.

Zarnowieci leží zhruba 50 km severozápadně od Gdaňsku.

Polsku by totiž atomové elektrárny pomohly v "energetické bezpečnosti", když je země závislá na ruských dodávkách zemního plynu. Velká část elektřiny se také vyrábí v zastaralých uhelných elektrárnách, jež jsou pod tlakem kvůli boji s globálním oteplováním.

Na rozdíl od jiných zemí, jako bylo Německo, pro něž znamenala katastrofa v japonské Fukušimě obrat v dosavadní podpoře jádra, Polsko jen mírně přišláplo brzdu. "Nesmíme být hysteričtí. Za hrozbu radiačního záření v Japonsku nemůže sama jaderná elektrárna, ale silné zemětřesení a tsunami," uvedl po havárii premiér Donald Tusk.

Torzo rozestavěné elektrárny v Zarnowieci (Foto: Wikipedia EN) Torzo rozestavěné elektrárny v Zarnowieci (Foto: Wikipedia EN)

Termín dokončení elektrárny Zarnowiec se tak zatím jen posunul o dva roky a Tusk zmínil možnost referenda. Je možné, že k němu nakonec dojde, zvláště když se po podzimních volbách bude muset Tuskova Občanská platforma spojit s opoziční "protijadernou" levicí. Výsledek by byl však otevřený, protože Poláci jsou mezi příznivce a odpůrce jádra rozděleni přibližně půl na půl.

Je přitom otázka, jaké straně pomůže tlak Německa, odkud od vlád spolkových zemí Braniborsko a Berlín už přišla výzva, aby Poláci od jaderné energie odstoupili podobně jako Němci.

Švýcaři odstavují
Zatímco rozhodnutí německé vlády po Fukušimě ukončit provoz atomových elektráren bylo široce komentováno, obdobné rozhodnutí švýcarské vlády ukončit provoz svých pěti jaderných zařízení do roku 2034 prošlo téměř bez povšimnutí. Švýcaři přitom ve svých jaderných elektrárnách vyrábějí 40 % elektřiny v zemi. Nejstarší reaktory mají být uzavřeny už za osm let.

Fukušima ochladila pozitivní vztah k "jádru" i ve Finsku, které jako po mnoha letech první země Evropy dostavělo loni nový blok. V nedávných volbách se jaderná energetika poprvé stala kontroverzním volebním tématem.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...