Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Rok 2024 je tu. New Yorkem se vznášely konfety, oslavy však halil stín válek

Svět

  10:28aktualizováno  1. ledna 2024 13:10
Nový rok už vstoupil do všech částí světa. Jako poslední se lidé dočkali na Americké Samoi, kam 1. leden 2024 přišel v poledne středoevropského času. Definitivní konec novoroční pouti však nastal o hodinu později na neobydlených atolech v Pacifiku. Na místech, kde rok začal jako první, už přitom mají o den více. V mnoha metropolích si obyvatelé užili novoroční ohňostroj.

V jednu odpoledne SEČ nový rok svou cestu definitivně ukončil na neobydleném Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Jako první ho naopak přivítali obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tradičně jimi jsou obyvatelé atolu Kiritimati neboli Vánočního ostrova, který je součástí ostrovního státu Kiribati.

Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončilo v neděli ve 14:00 SEČ. Na Kiritimati žije asi pět tisíc lidí, píše portál The Canberra Times s tím, že tamní úřady letos žádné velké oslavy nepřichystaly. Stanice Deutsche Welle poznamenala, že obyvatelé těchto atolů obvykle slaví změnu roku pečeným prasetem a dalšími tradičními pokrmy, které zapíjejí kokosovou šťávou.

Novoroční oslavy v tureckém Istanbulu (1. ledna 2024)

Datová hranice je mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, a je hranicí, po jejímž překročení se mění datum. V předchozích letech začínali nový rok spolu s obyvateli Kiritimati slavit také obyvatelé Samoy. Protože však tento stát předloni na podzim přestal přecházet zpět na zimní čas, dočkal se až ve 12:00 SEČ společně s Novým Zélandem a Královstvím Tonga.

Jako jedno z prvních velkých měst světa vstoupil do nového roku novozélandský Auckland, kde se datum změnilo rovněž v poledne středoevropského času. Tamní věž Sky Tower rozzářil ohňostroj a laserová světelná show, která se sladila s dalšími památkami.

Ve dvě hodiny SEČ přišla na řadu Austrálie, Šalamounovy ostrovy nebo Vanuatu. Pozornost se stočila hlavně na australské Sydney, které vítalo nový rok slavnostmi ve svém ikonickém přístavu. Panorama města u mostu Harbour Bridge a budovy opery rozzářil netrpělivě očekávaný ohňostroj. Podle stanice BBC se tam davy shromažďovaly už od rána v naději, že najdou dobré místo ke zhlédnutí show, jejíž plánování zabralo 15 měsíců. Představení trvalo nakonec celých 12 minut.

Ve čtyři hodiny pak do nového roku vkročili Japonci a Korejci – ti v KLDR i ti v Jižní Koreji. O hodinu později se k nim přidala také Čína, Filipíny či Singapur. V 18 hodin SEČ přišel nový rok do Indonésie či Thajska, pak do Nepálu a o půl hodiny později také do Indie a na Srí Lanku.

V devět hodin večer se nový rok ukázal v Ázerbájdžánu, o půl hodiny později také v Íránu a úderem desáté v Moskvě, Bělorusku nebo Turecku. Hodinu před Českem se pak ze – snad lepšího – nového roku začali těšit v Řecku, Rumunsku či Bulharsku a také v mnoha zemích Afriky včetně Malawi, Zimbabwe anebo Rwandy.

Poslední sekundy roku 2023 odpočítalo také Česko, spolu s ním do roku 2024 vstoupilo více než čtyřicet států. Na oslavy konce nového roku dohlížely v mnoha evropských metropolích posílené hlídky policistů. Například v německém Berlíně zasahovala policie u toho, když na sebe asi 500 lidí zaútočilo pyrotechnikou.

V oslavách o hodinu později pokračovaly Velká Británie či Portugalsko a přes Velkou louži se nový letopočet vydal na Západ. I tam si novoroční veselí počkaly miliony lidí. Jen na brazilské pláži Copacabana v Riu de Janeiro slavily podle listu O Globo na dva miliony lidí, v New Yorku podle agentury DPA nejméně statisíce.

V největším brazilském městě půlnoc odbila ve 4:00 SEČ, což lidé na slavné pláži hlasitě odpočítali. Předtím zde Brazilce i řadu zahraničních turistů bavila hudební a taneční vystoupení, v prvních minutách roku 2024 pak velký ohňostroj.

V New Yorku oslavy tradičně vrcholily spouštěním šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru na náměstí Times Square, pak už se místem vznášely konfety, zněla melodie písně New York, New York a lidé se vzájemně objímali a polibky se vítali v novém roce.

„Je to velmi dobrý pocit. Chladno, ale úžasný pocit,“ řekl agentuře Reuters k oslavám, které se uskutečnily při teplotách těsně nad nulou, Newyorčan Markus Washington. Řada lidí na náměstí dorazila mnoho hodin předem, aby si zajistila dobrá místa. Byl mezi nimi i Warren Garcia, který BBC řekl: „Budu k vám upřímný, máme na sobě pleny, ale nebojte se, jsou pořád suché.“

Oslavy v New Yorku i v dalších amerických městech doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření i v důsledku z obav z možných nepokojů.

Oslavy ve stínu válek

Na oslavy a vítání nového roku totiž vrhají stín války mezi Ruskem a Ukrajinou i Izraelem a radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy, které zvýšily napětí v různých částech světa. Francie v době silvestrovských oslav na celém svém území nasadí přes 90 tisíc policistů a vojáků. Ministr vnitra Gérald Darmanin opatření zdůvodnil vysokou hrozbou teroristických útoků, částečně způsobenou situací v Izraeli a v Palestině.

Ta vyvolala po celém světě řadu protestů. Bezpečnostní opatření zvýší také úřady v americkém New Yorku, kde se kvůli válce Izraele a Hamásu konají demonstrace pravidelně. V Pákistánu vláda zakázala všechny silvestrovské oslavy v solidaritě s Palestinci, upozornila agentura AP.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu mezitím informovala o rušení oslav v některých ruských městech na Dálném východě, které tak učinila kvůli obětem v Belgorodu, jenž se stal v sobotu podle ruských vyjádření terčem jednoho z dosud největších ostřelování z ukrajinské strany. Zahynuly údajně více než dvě desítky lidí.

Ukrajina, která se už skoro dva roky brání ruské vojenské agresi, čelí ruským vzdušným úderům prakticky denně a mluvčí jejího letectva Jurij Ihnat v neděli podle portálu Ukrajinska pravda vyzval obyvatele, aby zapomněli na zábavní ohňostroje a uposlechli sirény varující před nálety a vyhledali v takových případech bezpečí v krytech.

Autoři: ,