Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rukou vrahů zemřelo loni ve světě 227 ekologických aktivistů. Nejvíc v Kolumbii a Mexiku

Studenští klimatičtí aktivisté v čele s Gretou Thunbergovou protestují stávkou během setkání Světového ekonomického fóra (WEF) za boj se změnami klimatu. (24. ledna 2020) foto: Reuters

Ve světě loni rukou vrahů zemřelo 227 ekologických aktivistů, to je zatím největší roční číslo od dob, kdy se statistiky vedou. Vyplývá to ze zprávy nevládní organizace Global Witness (GW). Téměř třetina vražd podle dokumentu souvisela s těžbou dřeva a uhlí, s rozsáhlým zemědělským podnikáním nebo s budováním přehrad na vodních tocích. Více než čtvrtina obětí přišla o život v Kolumbii, následuje Mexiko, Filipíny a Brazílie.
  21:26

„Jak se klimatická krize stupňuje, zvyšuje se také násilí vůči těm, kteří chrání svou zemi a naši planetu. Ukázalo se, že nezodpovědné využívání zdrojů a chamtivost, jež jsou hybnou silou klimatické krize, vedou také k násilí vůči ochráncům půdy a životního prostředí,“ píše organizace v úvodu zprávy.

Nejvíc aktivistů zemřelo při boji proti průmyslové těžbě dřeva, bylo jich 23. K rozsáhlému kácení lesů v posledních letech dochází například v Brazílii.

Ochránci lesů umírali loni také v Peru, Nikaragui nebo na Filipínách. Podle GW jsou bojovníky proti změnám klimatu v první linii domorodí obyvatelé, představují třetinu loňských obětí.

Zpráva jmenuje všechny zavražděné, popisuje je jako „ochránce životního prostředí“ a přináší také svědectví jejich rodin a spolupracovníků.

Nejvíc obětí je podle zprávy v Kolumbii, kde loni při ochraně přírody zemřelo 65 lidí. Na druhé příčce je Mexiko s 30 oběťmi, kde podle zprávy naprostá většina případů není vyšetřena. Vysoká čísla hlásí také Filipíny, aktivisté zde často umírali při násilném potlačování protestů policií a vojáky.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!