Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Švýcaři vrací peníze vládců

Svět

  13:11
BERN - Do švýcarských bank si dlouhá léta ukládali nakradené miliardy dolarů diktátoři z celého světa. Po aféře s majetky obětí holocaustu v devadesátých letech se ale Švýcarsko rozhodlo tyto "špinavé peníze" vracet. Jen za poslední rok se do zemí, kde byly ukradeny, vrátilo půl miliardy dolarů, informoval francouzský deník Le Monde.

Pro český stát a vládu zjevně není důležitá ochrana soukromého vlastnictví drobných investorů. foto: Reprofoto

Vracení peněz diktátorů do zemí původu umožnilo až schválení zákona proti praní špinavých peněz v roce 1998. Země helvétského kříže si jím tak alespoň částečně vylepšila pokažený image. Do té doby žádaly vlády okradených států švýcarské úřady o vydání miliard marně. Jen etiopský císař Hailé Sélassié a íránský šáh si údajně v 70. letech převedli na švýcarská konta miliardy dolarů.

Poklady švýcarských bank

Do dnešního dne se ze švýcarských bank vrátilo více než 1.5 miliardy dolarů do 13 států, kde byly ukradeny. V současné době jednají švýcarské úřady s dalšími osmi státy, jejichž bývalí či současní politici si v zemi Helvétského kříže "uložili" státní úspory. O největší částku, 700 milionů dolarů, žádají Švýcarsko Nigerijci. Jejich bývalý diktátor Samuel Abacha (zemřel v roce 1998) je převedl z nigerijské státní pokladny do sedmi švýcarských bankovních domů. Do zemí původu by se v blízké době mohly vrátit i peníze kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva (200 milionů dolarů) a prezidenta Angoly Josého Eduarda dos Santose (100 milionů dolarů).

Tehdejší prokurátoři Bernard Bartossa a Carla Del Ponteová mohli po schválení zákona rozjet mašinérii vzájemné pomoci mezi státy a zablokovat konta se stovkami milionů dolarů. Úřady začaly otevírat desítky nových případů a švýcarští bankéři získali povinnost znát skutečné majitele kont. Problémem švýcarských kont se začala zabývat i OSN a v loňském roce po letech vyjednávání začaly "restituce".

Na samotné vracení peněz do zemí původu dohlížejí mezinárodní instituce, jako je Světová banka nebo Mezinárodní měnový fond. Stovky milionů dolarů se tak vracejí formou sociálních projektů, v jejichž rámci se například stavějí školy, nemocnice, silnice a podobně.

Například do Nigérie Švýcaři vrátili takřka 700 milionů dolarů, které si v sedmi bankách v Ženevě a Curychu uložil bývalý diktátor kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Před sedmi lety Švýcaři objevili devět bankovních kont, na něž vkládal peníze James Giffen, poradce největších amerických ropných koncernů. Giffen byl v USA souzen za to, že uplácel kazašské politiky, mezi nimiž byl i prezident Nazarbajev. Právě on a jeho rodina měli až donedávna ke kontům přístup přes jednu lichtenštejnskou nadaci.

Samuel Abacha. Peníze pocházely z nigerijské centrální banky. V listopadu loňského roku zase získala Angola 21 milionů dolarů na odminování země - šlo o peníze, které zřejmě dostal jako úplatky při obchodech se zbraněmi současný prezident José Eduardo dos Santos.

Švýcarské, kazašské a americké úřady nyní vyjednávají i o zmrazených 200 milionech dolarů, které si v zemi zřejmě chtěl "vyprat" současný Podplácenému vládci Kazachstánu ale nic nehrozí - on přece vždy tvrdil, že peníze jsou majetkem státu. List Le Monde tak situaci přirovnává ke krádeži a následnému nalezení kola. To se sice vrátí majiteli, na dopadení pachatele ale není šance. Na pochybnou morálku tohoto systému upozornil i jeden z vyšetřovatelů: "Nejhorší, co se vám může stát, je placení humanitárních projektů."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!